İnternet TV Nedir

İnternet TV Nedir

internet TV nedir, internet TV hakkında bilgiler, internet TV’nin kullanımı nasıl? Smart TV konsepti sayesinde üreticiler kullanıcılara bir TV den çok daha fazlasını sunuyor aslında bu ne anlama geliyor normalde izlediğiniz kanalların yanı sıra bir akıllı TV sahibiysen televizyonda izlediğiniz yayınları kolayca kaydedebilirsiniz sadece kumandadan birkaç tuşa basmanız yeterlidir hatta bu yayınları USB bellekler de kaydederek daha sonradan da izleme şansına sahipsiniz bazı akıllı televizyonların kendisine has depolama alanları da vardır. Bunun yanı sıra Smart TV’lerin içerisinde bulunan tarayıcılar sayesinde internette gezinebilir videolar izleye bildiğiniz gibi akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlardan da veri paylaşımında bulabilirsiniz. Normal televizyonlar sadece kumanda ile kontrol edilebilirken akıllı televizyonlar Android işletim sistemli ve IOS işletim sistemli cep telefonu ve tablet bilgisayarlar ile kontrol edilebiliyor. Bunun yanı sıra klavye desteği de sunuyor böylece internetten rahatça gezilebilirken arkadaşlarınızla da kolayca sohbet edebilirsiniz.

Smart TV’lerin beraber de gelen özelliklerinden en önemlisi aslında internettir diyebiliriz. Son zamanlarda internete bağlı olduğunuzdan cep telefonu bilgisayara tabletleri yanı sıra artık televizyonlarda internete girebilmektedir.

İnternet TV’nin Özellikleri

İnternet TV ve telefonu bir araya getiren IPTV sistemi olarak ‘ta tanımlayabileceğimiz sistem ile geniş bant internet üzerinden TV yayınlarının televizyon aracılığıyla izlenmesine olanak sağlıyor. Teknik olarak söylemek gerekirse şifreli, şifresiz TV kanallarının ve depolanan video içeriklerinin, IP(INTERNET PROTOCOL) paketlerine dönüştürülerek geniş bant internet erişim teknolojileri üzerinden son kullanıcıya yayınlanmasıdır. Son kullanıcının evine alacağı bir STB(Set Top Box) ile gelen dataları, TV sinyaline dönüştürerek televizyonundan rahatlıkla izleyebilecek. Üstelik bunun için bir bilgisayara da ihtiyaç duymadan olacak. Bu sitemi bilgisayarlar ile yapıldığını hatırlatmakta fayda var. Türkiye’de kablo-TV’ye rakip olacak olan sistem, televizyon izleme ve iletişim araçları alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefliyor. IPTV hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar aynı anda internet, TV ve telefon kullanma imkânına sahip olacak. İstenilen TV yayınları seçilerek, bu yayınların kendilerine ulaşmasını sağlamak, izlenmeyen yayınların kaydedilerek daha sonra izleyebilmek, aynı sistem üzerinden telefon konuşması yapabilmek IPTV’nin getirdiği yenilikler arasında yer alacak. Bunların yani sıra aboneler TV kumandasıyla istedikleri malların siparişini verip, İstedikleri TV kanallarının film arşivlerine de ulaşabilecek.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.