Aşırı Pozlama (OverExposure) Nedir

Aşırı Pozlama (OverExposure) Nedir

Aşırı Pozlama, Aşırı Pozlama nedir? Dijital fotoğraf makinelerinde OverExposure olarak geçen bu terimin Türkçe anlamı aşırı pozlamadır. Over Exposure, fotoğrafın çok fazla pozlanması yani neredeyse bembeyaz olacak hele gelmesini ifade eder. Bu durumu düzelten yazılımlar bulunmuyor. Dijital fotoğraf makinelerinde bu türden bir durumla karşılaştığınızda makineniz sizi uyarır. Genelde ortamdaki ışık değeri gereğinden çok az veya çok fazladır. Objektif pozlama yapılan nesneye odaklama yapamayacak kadar çok yakın yada çok uzakta olduğunda da bu durumlar karşılaşırız.

Aşırı Pozlama Highlight

Yüksek ışık Highlight, aşırı ışık alıp beyaz görünen yani detayların kaybolduğu alanları ifade eder. Türkçede ışık patlaması olarak ta ifade ediliyor. Bu duruma benzer bir durumda az pozlama durumudur. Az pozlamada detaylar belli olmaz ve fotoğraf siyah karanlık bölgeler oluşur.

Asiri-pozlama-Over-Exposure

Yukarıdaki fotoğrafta farklı pozlama değerlerinde çekilmiş aynı fotoğrafı görüyorsunuz. Ortadaki fotoğraf normal (doğru) pozlamadır. Sol taraftaki pozlama ise düşük pozlama değeridir. Sağdaki fotoğraf ise aşırı pozlama fotoğraftır. Bu örnek çekimlerden de görüldüğü gibi pozlama azaldıkça fotoğraf çok daha karanlık çıkmaktadır. Aşırı pozlamada aydınlık olduğundan fotoğraf beyazlamıştır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.