Diyafram Değerleri Nelerdir Fotoğrafta Etkisi Nedir

Diyafram Değerleri Nelerdir Fotoğrafta Etkisi Nedir

Dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda sıkça geçen terimi ne anlama gelmektedir. Cihazların teknik özellikleri arasında geçen değerleri ne ifade etmektedir. İngilizcede Aperture terimine karşılık gelir ve açıklık anlamına gelmektedir. f-stop adıyla bilinir. açıklığın çapını yani geçen ışığın miktarını belirleyen yaprakların hareketine denir. Belirli bir çapına sahip olan dijital fotoğraf makinelerinin ve kameraların görüntü sensörlerine aynı değerinde aynı miktarda ışığın düşmesi anlamına geliyor. Diyaframın tamda bu noktada belirli noktalarda durakları bulunuyor. Sayısal açıdan en büyük rakamı temsil eder.

Diyafram Değerleri Nelerdir?

Dijital fotoğraf makinelerinde ve kameraların tekik özellikleri arasında geçen diyafram değerleri f olarak ifade edilir. F değerlerinde lensin sahip olduğu açıklıkların birbirleri ile ilişkisi ifade edilir.

f 1.0, f 1.2, f1.4, f1.8, f2, f2.8, f4, f5.6, f8, f11, f16

Bu f değerleri 1/3 duraklı diyafram değerleridir. Her bir değer kendinden bir önceki değerin sağladığı 1/3 oranında daha az ışık anlamına gelir. Mesela burada f/16 da en az ışık girecek anlamına gelir.

Diyaframın Fotoğraflara Etkisi Nedir?

Diyafram ışık miktarı kadar oluşturulacak görüntüyü de önemli ölçüde etkiler. Çöyle bir örnek verecek olursak, küçük f değeri ile odaklama yaptığınız bölge net görünürken arka planda kalan ve ön taraftaki alanın bulanık olduğunu görürsünüz. Yani odak bölgenizi binevi diğer alanlardan kurtarmış olursunuz. Eğer ekeceğiniz fotoğrafta çok daha geniş bir alanın net görünmesini istiyorsanız f değeri yüksek modda fotoğraf çekmelisiniz. Buna en iyi örnek manzara fotoğrafıdır.

Yüksek f değeri kullanmak isteyebileceğiniz bir diğer alan ise yüksek büyütme oranlarının kullanıldığı makro çekimleridir. Makro çekimlerde alan derinliği çok düşük olduğundan fotoğraftaki net alanın oldukça küçük olmasını sağlamaktadır.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir