EXIF Nedir? Ne İşe Yarar

EXIF Nedir? Ne İşe Yarar

Özellikle dijital fotoğraf makinelerinin teknik özellikleri arasında geçen ? Bu özellik ne işe yarar? bilgisi fotoğrafların hangi ayarlarda çekildiğini gösteren bir bilgi dosyasıdır. Bu dosyada, fotoğraf çekerken hangi ISO değerinin kullanıldığı, diyafram açıklığının ve enstantane hızını gibi fotoğraf makinesinde yapılan çeşitli ayarları görebilirsiniz. Resim dosyaları ile birlikte kullanılan tanım dosyasıdır da denilebilir. Bu bilgiler alan kapladığından internet üzerindeki fotoğraflarda bu bilgiler silinir. Kamera ve pozlama ile ilgili yazmış olduğu bilgiyi ifade eder ki bir çok resim işleme programı bu bilgiyi tanıyıp size sunabilir ve siz hangi kamera ile hangi poz değerleriyle resim çekmiş olduğunuzu bu sayede bilebilirsiniz.

EXIF kelimesini detayları ile inceleyelim, EXIF kelimesi Exchangable Image File Format kelimelerinin baş harflerinden bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Türkçesi ise Değiştirilebilir İmaj Dosya Formatı anlamına gelir.

Exif bilgisi öncelikle tarih bilgisini içeriyor. Fotoğraf makineniz ile çektiğiniz fotoğrafların üzerine tarih bilgisi göstermenize gerek kalmıyor. Bunun yanı sıra diyafram, enstantane, ISO, poz telafisi, ölçüm yöntemi, odak uzaklığı, fotoğraf makinesinin modeli, beyaz ayarı, çekim modu ve daha pek çok bilgiyi barındırır. Exif bir nevi fotoğrafın kimliğidir ancak dijital ortamda olduğu için bu bilgiler istenildi gibi değiştirilebilmektedir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kral çocuk:Flash bellek,oyun konsolu,web kamerası,mikrofon bu...
  • Arif:1. Adım işe yaradı çok teşekkürler....
  • Engin demir:Benim kendi şahsi hesabım kapandı lütfen rica ediy...
  • Yusuf:Peki powerpoint slayt gösterisi şeklinde hazırlanm...
  • Elif:Hala uğraşıyor musunuz ben kendi isteğimle facemi ...
  • Ahmet:*351*1111# yazın ardından arama tuşuna basın böyle...
  • Said:Taşınabilir HDD içerisinde flac müzik arşivim var....
  • Harun:Admin bilgisayari baglayip klavyeyi telden kullani...