Histogram Nedir Ne İşe Yarar

Histogram Nedir Ne İşe Yarar

Histogram nedir, histogram nasıl oluşturulur, histogram nerelerde kullanılır? Histogram, günümüzde tüm DSLR modelleri tarafından desteklenen, fotoğrafınızdaki piksellerin tonal dağılımını gösteren bir grafiktir. Bu terim fotoğraflarda oluşan muhtemel kontrast hatalarını tanımlamak ve düzeltmek amacı ile kullanılır. Sınıflanmış bir dağılımın grafikle gösterilişi olarak da tanımlanan Histogrameksenlerin bir üstünde alanları sıklıklarla yada sıklık oranlarıyla orantılı dikdörtgenler oluşturulur.

Pozlama yapılan ortamdaki ışık yoğunluğunu ölçer ve ışığı derecelendirir. Histogram grafiğinde ekranın solunda yoğunlaşan çizgiler fotoğrafta karanlık noktaların yoğunluğunu, ekranın sağındaki çizgilerse aydınlık noktaların yoğunluğunu temsil eder. En ideal durum tüm bu çubuk – çizgilerin ekranın ortasında yoğunlaşmasıdır. Böyle bir ayarda renkler gerçekçi ve fotoğraflar da canlı çıkar.

Histogramda veri grubunun genişliği bulunmaktadır. Bu genişliği belirlemek için veri grubunun açıklık değerini, kaç grup oluşturmak istiyorsak bu sayıya böleriz. Bölme işlemindeki bölüme en yakın ve büyük olan tek sayı veri gruplarının genişliği olarak alınır. Veri gruplarının genişliğinin küçük olması dağılımı daha iyi anlatan histogramlar oluşturur.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (2 Yorum)

  1. Ozan Demie dedi ki:

    Siteye girerken nerelerde kullanılır yazıyor ama girdiğimizde nedir ve işe yarar yazıyo bu siteyi şikayet edicem hatalı bilgi vermekten

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.