Noise Nedir Kullanım Alanları

Noise Nedir Kullanım Alanları

Noise ne demek, Dijital fotoğraf makinelerinde ve kameralarda noise ne anlama geliyor? Noise, çekim sırasında ortamda yeterli kadar ışık olmaması durumunda veya CCD sensörünüzün kalitesinden dolayı fotoğraf üzerinde yanlış algılamadan ötürü var olan bir nevi hatalı piksellere verilen addır. Dijital fotoğraf makinesi, elektronik görüntü algılayıcıları ile sayısal olarak fotoğraf çeken fotoğraf makinesidir. Dijital Fotoğraf Makinesi görüntüyü üç temel bileşeni ile fotoğrafları oluşturur. Bunlar lens, optik algılayıcı, görüntü işlemcisidir. Burada bizi özellikle algılayıcı ve işlemci bileşenleri ilgilendirmektedir. Noise için fotoğraftaki kirlenmede diyebiliriz. Bazılarına göre gece çekimlerinde yüksek ISO eşdeğerli çekimlerde oluşan yanlış algılanmış pikselleri ifade eder.

Noyz olarak okunan Noise’nin Türkçe karşılığı gürültü anlamına gelmektedir. Elektronikte gürültü ise iletilmek istenen bilgi sinyaline karışan, istenmeyen sinyallere verilen isimdir. Noise fotoğrafçılık terminolojisinde ise dijital fotoğraflarda istenmeyen noktalara söylenmektedir.

Noise fotoğraf makinesinin kalitesine bağlı olarak değişen bir faktördür. Kalite arttıkça Noise azalır. Kompakt yani Uygun fiyatlı genel amaçlı dijital fotoğraf makinelerinde bu oran biraz daha yüksektir.

Boyut olarak küçük bir resim sensörüne sıkıştırılmış 10 MegaPiksel ile daha büyük bir resim sensörüne yerleştirilmiş 10 Mega Piksel algılayıcı bir fotoğraf makinası ile çekilmiş fotoğraflar arasında Noise oranı ciddi ölçülerde fark etmektedir.

Lens tarafından yakalanan ışık görüntüsü algılayıcıya gönderilir. Megapiksel denen terim burada oluşur. Burada fotoğrafın milyonlarca pikselini oluşturacak görüntü bilgisinin ilk yakalanacağı yer olan milyonlarca foto diyot bulunur. Burada bulunan her bir foto diyot, fotoğraftaki bir piksele karşılık denk gelir. Foto diyotun görevi pozlama süresince mikrolenslerce yakalanıp kendine iletilen ışık bilgisinden elektronik bir sinyal üretmektir. Milyonlarca foto diyodun sinyallerinin analog-dijital dönüştürücülerle sayısallaştırılması sonucunda elde edilen bilgiler, fotoğraf makinesinin işlemcisinde yorumlanıp fotoğraf dosyası haline getirilir. Bazı durumlarda da algılayıcılar elektriksel gürültü oluşturarak etrafındaki algılayıcıları etkileyerek Noise problemine neden olur.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.