Shutter Lag, Shutter Priority AE ve Shutter Speed Nedir

Shutter Lag, Shutter Priority AE ve Shutter Speed Nedir

nedir, hızı ne demek, ne demek fotoğraf ve speed sayısının önemi nedir? ’in kelime anlamı deklanşördür. Genellikle dijital fotoğraf makinelerinin sağ üst kısmında yer alan ve bu tuşa bastığınızda resim yada video çekme işlemini başlatan butona verilen isimdir. Bu makalemizde Lag, Priority AE ve Speed terimlerinin kısaca ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.

Deklanşöre basıldığında resmin tamamen oluştuğu zaman arasındaki süreyi ifade eder. Bu sürede fotoğraf makinesi beyaz ayar dengesi, netleme ve bunlara göre pozlama gerçekleşmektedir. Deklanşör gecikmesi olarak bilinen Shutter Lag bazı makinelerde kişiyi çileden çıkartabilir. Çünkü anlık yakalamanız gereken görüntülerde sıkıntı çıkartır. Bazı makinelerde 1 saniyenin üzerinde olduğundan görüntüyü kaçırabilirsiniz.

Çekim hızı öncelikli otomatik pozlama ile çekimi ifade eder ki buna göre kullanıcı çekim hızını belirleyince kamera diyafram aralığını otomatik olarak oluşturması sistemidir. Yüksek hızdaki çekim hızı ayarları ile hızlı hareket eden nesneler yakalanabilir.

Obtüratör hızı ya da perde hızı olarak da geçebilen enstantane, deklanşör düğmesine bastığınız anda optik algılayıcıya ne kadar süre ile ışık düşürüleceğini belirtir. Genellikle karşımıza 30 +bulb – 1/2000 saniye, 15 – 1/1000 şeklinde çıkar. Kameranın bir fotoğraf ya da video çekiminde bir saniyede yapabildiği hız veya bu hızda maksimum ve minimum değerlerdir. Profesyonel ve gelişkin seri kameralarda bu değerler çeşitli aralıklarda seçilerek çekim yapılabilirken, amatör kameralar daha çok bu değerleri kullanıcıya ayar imkanı tanımadan default yani fabrikasyon ayarlarda otomatik olarak yapar.

30 saniye gibi bir seçim uzun zamanlı pozlamanın yapılması için kullanılırken, 1/2000 gibi bir seçim hareket eden konuların çekimlerinde pozlamanın yapılabilmesi için tercih edilir. Dijital sistemler analog sistemlere göre bu değerlerde farklılık arz eder. Hatta her dijital kamera modelinde aynı ayar seçeneklerine rağmen farklı pozlama neticeleri ortaya çıkarak, denilebilir ki deklanşör hızı 8 – 1/750 olan bir kamera bazen 15 – 1/1000 olan başka bir modele göre daha başarılıdır. Dolayısıyla teknik sayfalarda ifade edilen değerler geleneksel anlayışa göre anlam ifade etmesine rağmen dijitalde aynı anlamı ifade etmeyebilir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...
  • Alpay:Ard arda 7542 şifresini deneyin oluyo...
  • metehan:f9 tuşu windows ta ne işe yarıyor...
  • Melisa:Whatsappa girebiliyor mu ?...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir