2.4 GHz ve 5 GHz: 802.11n Dual Band Farkı Nedir

2.4 GHz ve 5 GHz: 802.11n Dual Band Farkı Nedir

802.11 ile tanımlı olan 2.4000 – 2.4835 GHz band aralığında 5 MHz aralıklarla dizili 13 kanal mevcut. Bu kanalları kullanan kablosuz ağ cihazlarının etkileşim sorunu yaşamaması için otomatik olarak boş kanalların seçildiğini görüyoruz. Zaman zaman çok sayıda kablosuz ağ aynı alanda toplandığında kanal kirliliği ve çakışmalar yaşanıyor. Bu nedenle hız ve kapsama alanı düşüşü ortaya çıkıyor. Durumu daha kötü hale getiren gerçek kanalların etkileşim sıkıntısının ciddi seviyede olmasıdır. 13 kanal içinden çakışma olmadan seçilebilecek dört ideal kanal var ve bunlar 1-5-9-13. Bu bilgi 20 MHz band genişliğinin kullanılması için geçerli. 40 MHz modunda ana kanal dışında 20 MHz aralıktaki ikinci kanal devreye giriyor.

İstemcilerden uyumlu olanlar iki kanalı kullanıyor, uyumsuz olanlar ise sadece ana kanaldan çalışmaya devam ediyor. Kanalların yayılımı, ikiye katlanan band genişliği ve aralanndaki bulunan mesafeden ötürü izin verilen 2.4 GHz bandı büyük oranda işgal oluyor. Diğer kablosuz ağlarla çakışma riski daha da artıyor. Aynı zamanda aralığın başma ve sonuna yakın kanallar izin verilmeyen frekanslara sarkma yapmış oluyor.
5ghz-2-4ghz
Aynı aralığı kullanan çok sayıdaki cihazla bağlantılı olarak 2.4 GHz aralığının kirlenmesi ve verimli biçimde paylaşılamaması sebeplerinden ötürü 5 GHz aralığı tekrar bizlerle. Son olarak 1999’da 802.11a ile kullanılan 5 GHz bandı sinyal kullanımı açısından çok daha temiz çünkü yıllardır satılan çok sayıda kablosuz ağ cihazı 2.4 GHz kullanıyor. 0 zamanın teknolojisiyle 5 GHz’in karşılaştığı en büyük sorun kapsama alanıydı. Yüksek frekans ve kısalan dalgaboyundan ötürü sinyaller duvarları aşamıyor ve sıkıntılar yaşanıyordu. 10 sene sonra ister istemez 5 GHz kullanımı geri döndü ama bilgisayarlar ve taşınabilir cihazlardaki kablosuz istemcilerin büyük kısmı sadece 2.4 GHz destekliyor. Sadece 5 GHz destekli 802.1in router sunmak mantıksız olduğuna göre üreticiler 2.4 GHz ile devam ediyor ya da çift radyo devresi olan pahalı cihazlar sunuyor. Kablosuz vericiyi 20 MHz yerine 40 MHz modunda çalıştırmak sorun değil ama 2.4 GHz yerine 5 GHz moduna geçirmek için ek donanımlar gerekiyor. Piyasadaki 2.4 ve 5 GHz destekli 802.11n cihazlara bakıldığında çoğunun aynı anda bir modu desteklediği görülüyor. Bunu, FM ya da AM dalga arası seçim yaptığımız radyolara benzetebiliriz. Sadece en pahalı modeller 2.4 GHz ve 5 GHz’i aynı anda sunuyor.

2.4 GHz ve 5 GHz’i aynı anda destekleyen router’lar çift radyo devresi sayesinde ikisini bir aktifleştirebiliyor. Daha pahalı olmalarının nedeni anlaşılabilir. Bu modellerde antenlerin dahili olmasıysa hayli ilginç. Cep telefonlarında olduğu gibi teknolojik gelişmelerden sonra antenler içeri alındı. 4G destekli telefonlarda bile anten dahili ki bunla sınırlı değil. Bu ufak cihazların içinde Bluetooth, GPS, GSM, Wi-Fi ve hatta kimi zaman FM antenleri bir arada bulunuyor. Dual band ne gibi bir getiri sağlıyor? Bilgisayarlarınızdaki 802.11n alıcılar 2.4 GHz ile sınırlıysa erişim noktasının 2.4 GHz hattını 802.11b+g karma modla onlara ayırmalısmz. Çünkü genellikle internet erişimi için kullanacaksınız ve iletimin 10 Mbps olması yeterli olacaktır. 5 GHz bandınıysa 802.1in 40 MHz modda Full HD video akışı alan ev sineması cihazlarına ayırmalısınız. Salondaki sistemde 5 GHz kablosuz istemci kullanırsanız sıkıntı yaşanmaz ve takılma olmadan Full HD video kablosuz yolla iletilebilir. Bunun aksine kablosuz ortamda tam uyumluluk adına ödün verip 802.11g+n karma modu seçerseniz 802.11g kullanan eski cihazlardan ötürü 802.1n cihazlardan verim alamadığınızı görebilirsiniz.

Sadece 5 GHz bandını kullanan 802.11ac ile genel prensip iletim kanalı sayısını dörttten sekize, band genişliğini 40 MHz’den 80 ve 180 MHz’e taşımak. Artan kanal sayısı ve band genişliğinden ötürü kablosuz hızlar üst seviye router’larda 1300 Mbps seviyesine ulaşabiliyor. 802.11ac destekli ağ ürünleri arasında yüksek çözünürlüklü medya dosyalarının stream edilmesi ve büyük boyutlu dosya aktarımlarının çok daha kısa sürmesi sevindirici. 802.11ac dual band kablosuz ağ bağlantısı bugün güncel birçok cihazda desteklenirken 802.11ac teknolojisi henüz bazı üst seviye akıllı telefon, tablet ve taşınabilir bilgisayarlarda kendine yer bulabildi. Önümüzdeki dönemlerde 802.11ac standardının hem router hem de istemci tarafında yaygınlaşmasını bekliyoruz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.