Ağ Üzerinden Nasıl Dosya Kopyalanır

Ağ Üzerinden Nasıl Dosya Kopyalanır

Ağ üzerinden bilgi alışverişi yapabilirsiniz. Özellikle büyük boyutlu dosyalarınız ağ üzerinden birbiriniz ile kolayca paylaşabilirsiniz. İnternet kafelerde, ev ağlarında veya iş yerinizde bilgisayar ağı bulunuyor ise ağ üzerinden dosyalarınızı kolayca kopyalayabilirsiniz. Dosya paylaşımı internet üzerinden veya çeşitli bellekler kullanarak yapılabilmektedir. Ancak bu işlem çok yavaş olacağından tercih edilmemelidir. Ağ ile dosyalarınızı çok hızlı bir şekilde birbirinize gönderebilirsiniz.

Ağdan Dosya Nasıl Kopyalanır

Eğer dahil olduğunuz ağınızdaki diğer bilgisayardan dosya kopyalayacaksanız aynı ip adresi üzerinde olmanız gerekmektedir. Bunun için başlat menüsünden denetim masasına ulaşıyorsunuz ve buradan Ağ ve Paylaşım Merkezine tıklıyorsunuz. Bağlantılar kısmında bulunan Yerel Ağ Bağlantısını daha sonra açılan pencereden de Ayrıntılar düğmesine tıklayınız. Buradan IPv4 adresi sizin ağda kullandığınız ip adresinizi göstermektedir.

Masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine çift tıklayın ve sol tarafta yer alan Ağ sekmesine tıklıyorsunuz. Burada ağınızda bulunan bilgisayarların listesi açılacaktır. Listeden ulaşmak istediğiniz bilgisayara tıklayarak dosyalara erişebilirsiniz.

Dosyalara Erişemiyorsanız Yapmanız Gerekenler

Eğer ağınızdan bilgisayarı görüyor fakat C ve D gibi sürücülere ulaşamıyorsanız bu sürücüleri paylaşıma açmalısınız. Eğer isterseniz tüm sürücü yerine yalnızca bir klasörü paylaşıma açabilirsiniz. Bunu yapmak için ise paylaşmak istediğiniz klasörün üzerine geliyorsunuz ve sağ tık yapıyorsunuz. Açılan menüden özellikler sekmesine tıklıyorsunuz ve açılan ekranda üst tarafta bulunan paylaşım sekmesine tıklıyorsunuz. Burada paylaşım butonunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda buradan paylaşmak istediğiniz ağınızı seçiyorsunuz ve ekle butonuna tıklıyorsunuz. Altta bulunan Paylaş butonuna tıklayarak klasörünüzü paylaşıma açabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.