Anasayfa Aramamekani.com Virüsü Nasıl Silinir

Anasayfa Aramamekani.com Virüsü Nasıl Silinir

Anasayfa Aramamekani.com web sitesine yöneliyorsa bu virüsü silmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Facebook yolu ile bulaşan bu virüs kullanıcıların hesaplarına “Arkadaşlar Slayt Videomu İzlermisiniz, Yorumda Atın Lütfen :)” şeklinde sahte slayt gösterisi göndermekte ve bu slayta tıkladığınızda ise yine sahte bir Adobe Flash Player’ınızı güncelleme ekranı çıkacaktır. Siz Flash Player’ınızın sahte olduğunu düşünerek güncellediğinizde ise sisteminize otomatik olarak virüs bulaşıyor. Tarayıcınızı ele geçiren bu virüs nedeni ile sisteminiz tamamen virüsün kontrolüne geçiyor.

Virüs başlangıç sayfanıza, yeni sekme sayfanıza ve çok amaçlı adres çubuğuna yerleşiyor. URL satırına Google.com yazsanız dahi sizi aramamekani.com sayfasına yönlendiriyor. Bu virüsü silerek hem kendi bilgisayarınızı temizleyin hem de başkalarının bilgisayarına bulaştırmayı önleyiniz.

Başlattan Çalıştıra tıklıyorsunuz ve açılan pencereye regedit yazıyorsunuz. Üst menüden Düzenle daha sonra açılan sayfadan Bul sekmesine tıklıyorsunuz. CTRL + F kısayol tuşlarını da kullanabilirsiniz. Daha sonra bu pencereye aramamekani.com yazıyorsunuz ve kayıt defterini aratıyorsunuz kayıt defterinde Start Page değeri bulacaktır. Üzerine çift tıklayıp değer verisi olarak aramamekani.com yazılı olduğunu göreceksiniz bu değeri silip www.google.com yazmanız yeterlidir. İşlemi tamamladıktan sonra tekrar CTRL + F yapıp tekrar aramamekani.com yazıp taratma yapın çünkü bu virüs birkaç kayıt verisine birden yerleşmektedir. Bu şekilde tümünü temizleyin artık ana sayfanız Google olacaktır.

Bu virüs sisteminize yerleşebildiyse kullandığınız Antivirüs programının sizi korumaya yeterli olmadığı anlamına gelir. Kendinize iyi bir koruma programı edinin ve sisteminizi Spybot casus yazılım bulma programları ile taratınız. bundan emin olana kadarda bankacılık işlemleri veya kredi kartı bilgilerinizi girmeyiniz.

 

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (3 Yorum)

 1. batuhan kaya dedi ki:

  arkadaşım başlat yerinde çalıştır diye bir yer yok

 2. test dedi ki:

  Windows klasörünün altında “kekerim” veya başka bir ad ile dosya atıyor onu temizlemelisiniz

 3. Mehmet Şahin dedi ki:

  kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome\ExtensionInstallForcelist
  burada 1 diye bir dosya var onu kaldırınca sorun düzeldi. Teşekkürler admin

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar