Bulut Teknolojisi Nedir

Bulut Teknolojisi Nedir

Son zamanlarda “” oldukça sık duymaya başladık. Peki adını sıkça duyduğumuz “” nedir? Bu teknolojiyi özel kılan nedir? “” bilginin geleceği olarak görülmektedir. Nedenlerine bakacak olursak, sınırsız veri depolama ve bilgilerimize istediğiniz yerden erişme imkanına sahipsiniz. Bulut teknolojisinde verilerimiz kendi cihazlarını yerine hizmet aldığınız firmanın sunucularında saklanıyor. internet bağlantısı sayesinde istediğiniz anda erişilebiliyorsunuz. Aslında bu teknolojiyi bezer şekillerde kullanıyorsunuz. Kullanmakta olduğunuz email hizmetleri (Hotmail, Yahoo, Gmail), Youtube, Facebook gibi siteler şu an aynı şekilde kişisel verilerimizi kendi sunucuları içerisinde barındırıyorlar.

Modern kullanıcılar kullandıkları cihazlarda daha fazla bilgi toplamak istiyorlar. Teknoloji firmaları da bu ihtiyaca cevap vermek adına, çıkardıkları ürünlerde bilgi kapasitesini her geçen gün artırma eğilimi gösterirler. Üretilen masaüstü bilgisayarlar, notebooklar, netbooklar, akıllı telefonlar, tablet PC’ler ve diğer mobil cihazların ve elektronik cihazların kapasiteleri arttıkça fiyatları da artıyor.

Şu anda “Bulut Teknolojisi” ni kullanan ve hizmet veren bazı kurum ve kuruluşlar aşağıda yer almaktadır:

Dropbox, Ubuntu One, Windows Live SkyDrive, Google hizmetleri (Google Belgeler, Picasa …), Mobile Me, iCloud, iOmegaCloud, Box.net, Ttnet Netdisk, Slax Drive, Yandex Disk, Google Drive

Aralarında Google ve Microsoft’un olduğu “Bulut Teknolojisi” hizmetleri şimdilik dünyada en çok kullanılanlar arasında sayılmaktadır. Bulut teknolojisi konusunda şöyle bir sıkıntıda söz konusudur. Verileriniz uzaktaki bir sunucuda kayıtlıdır ve istediğiniz zaman erişme imkanına sahipsiniz. Buda şu anlama geliyor bilgisayar korsanlarına karşıda açık durumda, yani güvenlik duvarının aşılması halinde sunucudaki verileriniz bir başkası tarafından çalınabilir. Bu nedenle özel fotoğraf ve videolarınızı bu sunucularda saklamak ne kadar doğru bunda siz karar vereceksiniz. DijitalTeknoloji.Net teknoloji bloğu olarak şunu belirtelim “Açılamayacak kilit kırılamayacak şifre yoktur”

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Ayşenur:hiç bir işime yaramadı youtube bu sekilde değilki ...
  • Servet:Merhaba; Ben sam broadcaster pro kullanıcısıyım ...
  • Yaşsr özalp:Bir canon kullanıcısı olduğum için ekmolsrak alfıp...
  • ceren defne:ya ben oyuna girmrk istiyorum google dan ama diyo ...
  • Ali Kemal:Merhabalar Cevabiniz icin tesekkurler sadece ram 2...
  • Recep sevinç:İyi geceler benim not 8 red mi suya düştü ne yap...
  • Hüseyin Özel:Kisisel hesabımi facebook kapattı bilmeyerek yanl...
  • Berna:BEN HTTPS OLARAK KULLANIYORUM SİTEMİ. YANİ GUVENLI...