Sitenize Giren Virüslerden Kurtulun

Sitenize Giren Virüslerden Kurtulun

Bu makalemizde web sitelerine bulaşan virüslerden nasıl kurtulacağınızı anlatacağız. Casus yazılımlar web sitelerinize bulaştığı zaman siteniz vasıtasıyla sizi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarını bir zombi bilgisayara çevirmektedir. Zombi bilgisayarlar günü geldiğinde virüsü bulaştıran hacker tarafından istediği gibi yönlendirebildiği bir bilgisayara dönüşmektedir. Siz farkında bile olmadan bilgisayarınız çeşitli kurumların sitelerine saldırıyor olabilir veya istemediğiniz bir takım dosyalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şimdi bulaşan virüs

İlk önce FTP şifrenizi değiştirin

FTP programınız CRACK`lı program ise onu mutlaka siliniz. Hatta ücretsiz olarak dağıtılan FileZilla bile sorun yaşatabilir. Bizim tavsiyemiz ücretsiz olarak dağıtılan WinSCP programını kullanmanız.

Winscp programını yükleyerek bilgisayarınıza kurduktan sonra Hosta bağlanmak için programı açın ve bilgilerinizi girin. Daha sonra alttaki kutucuktan FTP’yi seçerek hostunuza emniyetli bir şekilde bağlanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda virüs olabilir. Bu nedenle bilgisayarınızı çeşitli antivirüs programları ile taramalısınız. Şayet ki sitenize Google Chrome ıle açtığınızda bu site geçersizdir diyor ve herhangi bir siteden virüs aldığına dair kaynak gösteriyor, aynı zamanda antivirüs programı yüklenmiş bir bilgisayardan girdiğinizde Trojan uyarısı veriyorsa sitenizde virüs olduğu kesindir.

Bilgisayarınızı güvenirliği yüksek bir antivirüs programı ile tarayıp sisteminizde herangi bir casus yazılımın olmadığına emin olduktan sonra WinSCP programı ile hostunuza kapatın ve sitenizin bütün dosyalarınızı bilgisayarınıza iki kopya ile yükleyin. Yani bilgisayarınızda 2 adet kopyası olsun. Biz bunların biri üzerinde çalışalım. Ne olur ne olmaz elinizde yedeğiniz bulunsun.

İndirdiğiniz bu dosyaları virüs taramasından geçirin.

Şimdide içerisinde Script biçiminde virüs mevcut mu diye bakacağız. Genellikle bu virüsler. Js, ındex, admin, header, (.Php, .Asp) sayfalarına girer ama siz güvenlik için bütün dosyalarınızı kontrol edin.

İnternetten Advanced Find and Replace (afr) programını yükleyin. Script (virüslerini bu program ile kontrol edebilirsiniz.) Programı kurduktan sonra açın ve klasör yolunu seçin. Site (dosyalarınızı yüklediğiniz klasörü seçin) Programda Find bölümüne ilk olarak iframe yazın ve arayın. Şayet bulursa alt bölümde bulduğu sayısal ve dosyaların adları liste şeklinde gelecektir. Dosyaya bir defa tıkladığınızda bulunduğu satır da bir alt metin kutusunda belirecektir. O dosyayı açarak bu kod satırını siliyorsunuz. Böylece iframe virüsünü silmiş olursunuz.

Diğer virüs tipleri ise genellikle Trojan türüne girerler. Bu casus yazılımlar . Js, ındex, admin, header, (.Php, .Asp) sayfalarına düşerler ve en aşağıda script tagı arasına yerleşirler. Bu virüsten kurtulmak için de aynı şekilde Advanced Find and Replace programını açıyoruz ve Find bölümüne tarayıcınızın veya antivirüs programınızın verdiği uyarıdaki site adresini yazarak gelen satırları gene aynı şekilde temizleyerek bu virüsten da kurtulabiliriz.

AFR programı ıle virüsü ararken bilhassa .Js uzantılı javascript dosyalarınıza bakmayı unutmayınız.

Bu adımları sırasıyla sonra temizlenmiş dosyalarımızı hostunuza WinSCP adlı FTP programıyla yükleyiniz.