Duyarlı Web Tasarımı Nedir

Duyarlı Web Tasarımı Nedir

Duyarlı web tasarım nasıl yapılır? Duyarlı web sitesi kusursuz olarak görüntülenen internet sitesidir. Günümüzde bilgisayarlar cebimize girecek kadar küçüldü, Masaüstü, Dizüstü, Tablet ve Cep telefonlarından internete girilebiliyor. İnternet sitenizin de bu cihazlara uyumlu olması gerekiyor. Yani telefon ile girdiğinizde farklı, masaüstü bilgisayardan girdiğinizde farklı bir tasarım olmalı web siteniz cihazı algılayıp uygun olan görseli sunmalıdır. Aksi halde internet sitenize bilgisayardan girildiğinde çok kaliteli ve göze hitap eden görsel bir siteye ulaşılabilir fakat tablet yada telefondan girildiğinde berbat bir görüntüyle karşılaşılabiliyor. Bu aynı zamanda site açılış hızını da etkiliyor.

Duyarlı Web Tasarım denilince bir çok kişinin aklına mobil uyumluluk geliyor. Bu tasarımcıların kendi kafalarına göre yorum yapmasından kaynaklanıyor. Günümüzde mobil trafiğin büyük bir bölümünü iOS işletim sistemi ile Android işletim sistemli cihazlar oluşturuyor. Piyasada oldukça farklı işletim sistemi kullanan pek çok cihazda bulunuyor. Siteniz tarayıcıyı algılamalı ve ona göre CSS yorumlamalıdır.

Html 5 teknolojisi ile mobil tarayıcılarda artık pek çok şeyi yapma imkanına sahipsiniz. WordPress, Joomla, drupal, Opencart, vbulletin gibi hazır CMS sitelerinde bunun için eklentiler bulunuyor. Siteye giren cihazın tarayıcısı algılanıyor ve buna uygun olan görsel gösteriliyor. Tabi ki bunun için uygun olan tasarımlar önceden sizin tarafınızda ayarlanıyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar