Eksik Doldurulmuş Formlar Nasıl Kurtarılır

Eksik Doldurulmuş Formlar Nasıl Kurtarılır

En gıcık işlemlerden biri olan form doldurma işlemi esnasında sayfanın birden kapanması, tarayıcının çökmesi yada kilitlenmesi gibi bir durumda yazdığınız tüm bilgileri kaybedip tekrar yazmak zorunda kalmak çok sıkıcı bir iştir. Çevrimiçi bir formu hayli ciddi bir zaman harcayarak doldurdunuz, “İleri” butonuna tıkladınız, bağlantı zaman aşımına uğradı ve siz her şeyi kaybettiniz, ne yapacaksınız? Bu durum her intenret kullanıcısının başına gelmiştir. başınıza geldiyse hissedilen duyguyu ve aynı bilgileri tekrar yazmak zorunda olmanın verdiği rahatsızlığı da haliyle bilirsiniz. İşte bu gibi bir durumda imdadınıza yetişen bir yazılım mevcut, adıda Lazarus: Form Recovery’dir.

Lazarus: Form Recovery

Eklentinin yaptığı şey aslında oldukça basit: ve Mozilla Firefoz İnternet tarayıcılarının içinde yazılan her şeyi adım adım kaydını tutuyor ve kullanıcıya kayıtlı bu yazılar seçip kullanma olanağı sunuyor. Eğer internet üzerinde çok fazla zaman geçiren birisiyseniz. Herkesin kolaylıkla görmesini istemediğiniz birçok şey yazma ihtimaliniz var. Bu sebeple Lazarus tek bir adım ile istenilen yazıları silmenize fırsat veriyor ve bir şifre yardımı ile korunabiliyor. Böylelikle yazdığınız her şey halka açık hale gelip ortalıkta dolanmıyor. Lazarus: Form Recovery, sık sık kullanacağınız bir eklenti değil. Hatta belki de ayda yılda bir kere kullanacaksınız. Fakat bir foruma atacağınız upuzun mesajın sonlarına doğru tarayıcınız çökerse eğer, Lazarus kurtarıcınız olacak.

Lazarus bu problemi web formlarını otomatik kaydederek çözüyor. Firefox ve Chrome ile uyumlu çalışabilen aracın kullanımı oldukça kolay. Chrome’un otomatik doldurma özelliği gibi kutucuğa tıkladığınızda kutucuğa daha önce girmiş olduğunuz yazı beliriyor. Güvenlik kaygılarınız nedeniyle Lazarus’un veri kaydetmesini istemediğiniz formlar karşınıza geldiğinde “Disable Lazarus on this site” seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır, daha önce doldurmuş olduğunuz formlardaki verilerinizi korumak için bir parola belirlemenizde fayda var.

Google Chrome için için Lazarus: Form Recovery
https://chrome.google.com/webstore/detail/lazarus-form-recovery/loljledaigphbcpfhfmgopdkppkifgno

Mozilla için Lazarus: Form Recovery
https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/lazarus-form-recovery/

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar