Facebook’ta Kesinlikle Paylaşmamanız Gerekenler

Facebook’ta Kesinlikle Paylaşmamanız Gerekenler

Ülkemizde en yaygın sosyal iletişim ağlarından biri olan Facebook’ta sosyalleşeyim derken dolandırılmayın, Her geçen gün artan Facebook vakalarına bir yenisi ekleniyor. Sizin için çok sıradan gibi duran bazı bilgileriniz dolandırıcılar için büyük fırsat doğuyor. Özellikle kimlik bilgilerini paylaşan kişileri seçen dolandırıcılar bilgilerinizin sadece bir kaçı ile de tüm bilgilerinize ulaşma imkanı bulabiliyorlar. İşte Facebook’ta kesinlikle paylaşmamanız gereken o bilgiler.

Doğum tarihiniz Yaş gününüzde Facebook arkadaşlarınızdan tebrik almak elbette hoş bir duygu. Ancak bazı dolandırıcıların ad, soyad, adres ve tam doğum tarihini kullanarak diğer bilgilerinize ulaşabileceğini unutmayın. Mümkünse gerçek doğum gününüzden bir kaç önce veya sonraki bir tarihi profilinize yazın.

Annenizin evlenmeden önceki soyadı Kredi kartı kullananlar bu bilginin ne kadar önemli bir ‘kimlik doğrulama’ bilgisi olduğunu bilirler. Facebook’ta olmayıversin, bir şey yitirmezsiniz.
Açık ev adresi Alemin nasıl olduğunu söylemeye gerek var mı? Bugün Facebook’ta kullanıcı adreslerini toparlayan zararlı zararsız yüzlerce kişi olabilir. Ayrıca evde olmadığınızı bilen birisi, adresinize uğramak isteyebilir!

Uzun yolculuklar Evinizde uzun süre ayrı kalacaksanız, seyahatin kesin tarihlerini Facebook’ta paylaşmamaya özen gösterin. Tamam, çoğu arkadaşınıza güveniyorsunuz; Peki ya pek tanımadıklarınız veya arkadaşlarınızın arkadaşları? Dönünce boş bir evle karşılaşmak istemezsiniz.

Kısa yolculuklar Her ne kadar Facebook Places gibi konum uygulamaları eğlenceli olsa da alışveriş, spor, gezinti vs gibi faaliyetler için evden çıktığınızı sitede paylaşmayın. Hırsızlara davetiye çıkarmayın.

Bunları Asla Facebook’ta Paylaşmayın! Kısa yolculuklar Her ne kadar Facebook Places gibi konum uygulamaları eğlenceli olsa da alışveriş, spor, gezinti vs gibi faaliyetler için evden çıktığınızı sitede paylaşmayın. Hırsızlara davetiye çıkarmayı

Özel yorum ve itiraflar İleri geri konuşmayın, hele de bunları Facebook’a hiç yazmayın! Patron için atıp tutmak, kaç para kazandığını yazmak, eşi dışında başka birinden hoşlandığını söylemek gibi pek çok hata, kötü sonuçlar doğurmuştur.

Telefon numaranız Gizlilik ayarlarını yapıp telefon numaranızı az sayıda kişinin görmesini sağlayabilirsiniz tabi. Ama bu yine de numaranızın ‘telefon rehberlerine” girme ihtimalini ortadan kaldırmaz. Zira bu numaraları toplayan bazı korsan uygulamaların zaman zaman türediği biliniyor. Üstelik listenizdeki her arkadaşınızdan telefon almak istediğinize emin misiniz? Çok gerekirse kişisel mesaj atar, verirsiniz.

Tatil geri sayımı Facebook’taki yüzlerce uygulamadan biri. Ama pek de masum sayılmaz. Ne zaman tatile çıktığınızı bilmekten mutlu olacak yabancılara imkan vermeyin. Çocuklarınızın isimleri Sanal kimlik tacirleri çocukları da hedef alır. Çocuklarınızın isimlerini her fotoğrafta etiketlemeyin. Etiketlediğiniz fotoları da ne kadar az kişi görürse o kadar iyidir
Riskli davranışlar Heyecan arıyor olabilirsiniz, otomobili hızlı kullanırsınız, hastayım deyip işi ekersiniz… Bunları sakın Facebook’a yazmayın, ilintili fotoğraf paylaşmayın. Sigorta firmalarının ve işverenlerin kişi hakkında bilgi toplarken sosyal ağlara da arada ‘göz attığını’ unutmayın

Evinizin fotoğrafları Özel yaşam alanınızı başkalarına göstermek kendi başına uygunsuz bir tavır kanımızca. Ancak daha vahimi, evin şeklini ve içinde nasıl eşyaların olduğunu görebilecek kötü niyetli şahıslardan zarar görebilirsiniz.

Arama motorunda görünmek Facebook profilinizin arama motorlarında çıkmamasını sağlayın. Bu motorlardan sizi arayıp bulanların normalden daha fazla bilgiyi görüntüleyebildiğini unutmayın. Hemen Facebook gizlilik ayarlarına girin ve sayfanızın arama motorlarındaki aramalarda çıkma iznini iptal edin.