Uzaktan Kumanda ile Yönlendirilen Hamamböceği

Uzaktan Kumanda ile Yönlendirilen Hamamböceği

Bilim adamları hamam böceklerini uzaktan kumanda ile istedikleri gibi yönlendirmeyi başardı. Bu teknoloji sayesinde özellikle yaşlılarda görünen Alzheimer ve benzeri hastalıklara çare üretilebilecek. Alzheimer hastalığı, günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize, nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalıktır. Erken semptomlardan biri hafıza kaybıdır.

Bilim adamları hamam böceklerinin üstüne uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bir cihaz yerleştirdi ve böylece onları istenilen tarafa yönlendirmeyi başardı. Hamam böceği; Hamam böceğigillerden, kirli yerlerde üreyen zararlı bir böcek (Blatta orientalis)

Kullanılan sistem, hamamböceklerinin ancak duvara çarpınca yön değiştirmeleri gerçeğinden hareketle çalışıyor. Ve hamamböceklerine üzerlerine yerleştirilen elektronik cihaz sayesinde daha duvara varmadan, elektriksel olarak çarpma hissi veriliyor.

Hamamböceğinin hangi yöne gitmesi isteniyorsa, ona göre sol veya sağ antene uzaktan kumandayla uyarı gönderiliyor.

Buluşun uzun vadede Alzheimer gibi hastalıklara karşı etkin tedaviler geliştirmede yararlı olacağı belirtiliyor.

Tabii işin bir de hayvan hakları cephesi var… Hayvan hakları savunucularına göre, böceklere elektrik uyarısı verilerek yönlendirilmesini ve üzerlerine ağırlık takılması tam bir işkence…

Firmanın savunması ise, deneylerde kullanılan hamam böceklerine en iyi şartlarda bakıldığı ve emekliliklerinde yavrulamalarına izin verildiği yönünde..