Google Chrome Gizli Pencere Nedir

Google Chrome Gizli Pencere Nedir

Google Chrome Gizli Pencere nasıl kullanılır? Google Chrome İle Gizli Sörf yapabilirsiniz. İnternette sörf yaptığınız zaman internet tarayıcıları arklarında çerez bırakırlar. Gezindiğiniz web sitelerin bütün kayıtlarını hafızasında tutarlar ve bu kayıtlara ikinci hatta üçüncü şahıslar ulaşabiliriz. İnternette takip edilmek istemiyorsanız İnternette ne yaptığınızı başkalarının bilmesini istemiyorsanız Google Chrome internet tarayıcısı kullanarak hiçbir iz bırakmadan internette sörf yapabilme imkanına sahipsiniz.

İnternette nasıl vakit geçirdiğinizi kimsenin bilmesini istemiyorsanız Google Chrome internet tarayıcısının gizli pencere seçeneğini kullanarak bunu yapabilirsiniz. Google Chrome’un sağ üst köşede bulunana menü seçeneğine tıkladığınızda Yeni gizli pencere  seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda yeni bir pencere açılmış olacak ve açılan pencerede üst kısımda bulunan ajan resmi dikkatinizi çekmiştir. Bu pencereyi CTRL + Shift + N tuş kombinasyonu ile de açabilirsiniz. Gizli pencereyi açtığınızda sizi şöyle bir uyarı karşılayacaktır:

Gizli moda geçtiniz. Bu pencerede görüntülediğiniz sayfalar tarayıcı geçmişi veya arama geçmişinizde görünmez ve tüm açık gizli pencereleri kapattığınızda bilgisayarınızda bunlara ait çerez gibi başka herhangi bir kayıt kalmaz. Ancak indirdiğiniz dosyalar veya oluşturduğunuz yer işaretleri korunur.

Gizli moda geçmek başka kişilerin, sunucuların veya yazılımların işleyişini engellemez. Ayrıca:

  • Web sitelerinin sizinle ilgili bilgi toplayıp paylaşabileceğini
  • İnternet servis sağlayıcılarının veya çalışanların ziyaret ettiğiniz sayfaları takip edebileceğini
  • Sohbetlerde kullanılan ifadeleri bir yerden bedava olarak indirirken, tuş vuruşlarınızı kaydeden zararlı yazılımların da bilgisayarınıza girebileceğini
  • Gizli ajanların izleyebileceğini
  • Arkanızda bulunan kişilerin yaptıklarınızı görebileceğini unutmayın

Gizli göz atma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google Chrome, uzantıların kişisel verilerinizi işleme şeklini denetlemediğinden, gizli pencerelerdeki tüm uzantılar devre dışı bırakılmıştır. Bunları uzantı yöneticisi içinde tek tek yeniden etkinleştirebilirsiniz.