Google Maps Enlem Boylam Koordinatlarını Öğrenme

Google Maps Enlem Boylam Koordinatlarını Öğrenme

Google haritalar ile enlem ve boylam nasıl öğrenilir? İnternette sıkça kullandığımız Google’nin harita özelliğinden istediğiniz herhangi bir noktanın enlem ve boylam koordinatlarını öğrenebilirsiniz. Bu gerek GPS (Navigasyon) cihazlarından tarif almak gerekse zor bir durumda kaldığınızda konumunuzu belirtmek için en geçerli yarayan yöntemdir. Google haritalar üzerinde bir noktanın enlem ve boylam değerlerini almak için yapmanız gerekenler şu şekilde;

ile Enlem ve Boylam Koordinatları

İlk olarak Google haritasını açıyorsunuz ve burada koordinatını öğrenmek istediğiniz konuma geliyorsunuz ve sağ tık yapıyorsunuz. Açılan menüden Seçtiğiniz alana sağ tıklayıp Burası Neresi? seçeneğine tıklayın. Sol üst kısımda arama çubuğunda o konum ile ilgili bilgi verilecektir. Burada en alt kısımda virgülle ayrılmış iki adet rakam göreceksiniz. Bu rakamlardan ilki rakam oranın ekvator’a olan uzaklığını yani paralel değerini, ikincisi ise Greenwich’e yani başlangıç meridyenine olan uzaklığını gösterir.

Böylece Google Haritalar üzerinde herhangi bir noktanın enlem ve boylam koordinatlarını nasıl bulabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar