Ekran Kartı Yavaş Çalışıyor Nasıl Hızlandırılır

Ekran Kartı Yavaş Çalışıyor Nasıl Hızlandırılır

Ekran kartı yavaşlıyor nasıl hızlandırılır? Ekran kartları zamanla yetersiz kalmaya başlarlar bunun en büyük nedeni yeni çıkan bilgisayar oyunlarının ve yüksek grafik özelliği isteyen programların her seferinde daha yüksek donanım özelliği istemesidir. Gün geçtikçe daha fazla donanım isteyen oyun ve programları bilgisayarınızda kullanabilmek için ekran kartınızın donanımını yükseltmeli veya mevcut ekran kartınızdan tam anlamıyla randıman almalısınız. İşte ekran kartınızın performansını artırma yolları…

Makalede Neler Var?

Ekran Kartı Performansı Nasıl Artırılır

Özellikle oyunlarda yavaş çalışma ve takılma sorunları yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken ekran kartı sürücünüzü güncellemektir. NVIDIA ve AMD firmalarının her ikisinin de bu işe odaklanmış sürekli geliştirmeler yapan yazılımcıları mevcut. Bu sayede ekran kartı sürücüleri sürekli olarak güncelleniyor. Dikkatli kullanıcıların fark edeceği üzere yeni oyunlarla birlikte NVIDIA ve AMD yeni sürücülerini kullanıma hazır hale getiriyorlar. Sürücü yazılımının versiyonunu öğrenmek için Catalyst Control Center’da Information Software bölümüne ve NVIDIA Control Panel yazılımı arayüzüne bakmalısınız.

Ekran Kartının Sıcaklığını Takip Edin

Ekran kartının yavaşlamasının ve donmalara neden olmasının en önemli nedenlerinden biri ekran kartının aşırı ısınması ve bu nedenle grafik işlemcisinin çalışma hızının düşürülmesidir. GPU sıcaklığını kontrol etmek daha önce hazırlamış olduğumuz Ekran Kartının Sıcaklığı Takip Etme başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Son Çare Overclock

Ekran kartınızın sürücülerini güncellediniz. Sıcaklığında da bir sorun yoksa geriye son çare olarak Overclock işlemi yapmak kalıyor. Hız aşırtma olarak Türkçe çevrilen Overclock yaparak ekran kartınızın hızını artırabilirsiniz. Bu konu çok detaylı bir konudur. Dikkat ister ve bu alanda acemi olan kişilere önermiyoruz. Çünkü Overclock işlemi sırasında ekran kartınızın tamamen çalışmaz hale gelme ihtimali bulunmaktadır. Bunun içinde daha önce hazırlamış olduğumuz Ekran Kartı için Overclock nasıl yapılır adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.