Hangi Forum Scriptini Seçmeliyim

Hangi Forum Scriptini Seçmeliyim

En iyi Forum scripti hangisidir? Forum scriptleri olarak kullanılan içerik yönetim sistemleri hangileridir? Forumlar arasındaki farklar nelerdir? Bu makalemizi form sistemlerine ayırdık, Forum sistemleriyle ülkemiz çok eski yıllarda tanıştı. Milyonlara ulaşan ziyaretçilere sahip olan Forumlar bulunmaktadır. Ziyaretçilerin üye olabildiği, konu açabildiği, tartışmalara katılabildiği, paylaşılan bilgilere cevaplar verebildiği kısaca paylaşım yapılabilen sistemlerdir. Günlük blog ve portallardan farklı yapılara sahiptir. Aktif olarak konu paylaşılabildiği için yönetici ve üyeler çok daha fazla etkileşim halindedirler.

Forum Sistemleri Nelerdir

Ücretli Forum Scriptleri

vBulletin: Dünyanın en popüler ücretli forum yazılımıdır. Her sürümünde ayrı bir artısı ile listenin en tepesinde yer almaktadır. Paralı olması bile yaygın olarak kullanılmasını engelleyememektedir. Lisans fiyatı 399$ olarak belirlenmiştir.

Xenforo: Bir diğer popüler ücretli forum yazılımı da Xenforo adlı scripttir. Bu sistem yine vBulletin ekibi tarafından oluşturulmuştur. SEO açısından rakiplerine göre öndedir. 250$ lisans ücretine sahip olan sistem ek olarak bir sene boyunca teknik destek, tema ve eklenti bölümüne erişim izni veriyor.

Invision Power Board (IPB): Bir başka popüler ücretli forum scriptide budur. Piyasada kıyasıya bir mücadele bulunmaktadır. vBulletin’e en çok rakip olan ve kıyaslanan ücretli forum sistemidir. İlk çıktığı zaman ücretsiz olan sistem daha sonradan paralı hale getirilmiştir. 175$ lisans ücretine sahiptir.

Asp Play Ground: ASP tabanlı forum yazılımıdır. Lisans ücreti 397$ olan scripttir. Mesajlar, Üye ve Kullanıcı Grupları, jQuery Mobile Web App gösterisi, Sosyal Medya entegrasyonu ve SEO uyumlu olması ön plana çıkartıyor.

Woltlab Burning Board: Yalın hali ile 90$ olan scripte diğer galeri, blog gibi eklentileri ekleyince fiyat yükseliyor. Çok farklı ve başarılı bir script olan içerik yöneticisi özellikle herkesin kullandığı scriptlerden uzak durmak isteyen farklılık arayan tasarımcılar için tercih edilebilir bir scripttir.

Ücretsiz Forum Scriptleri

Simple Machines Forum (SMF): Kısaca SMF olarak bilinen script yaygın olarak kullanılan ücretsiz yazılımlardandır. Popüler ücretsiz forum sistemi uzun yıllar piyasada ve sürekli olarak geliştiriliyor. Güzel bir SEO yapısına sahiptir. Eklenti ve tema desteği ile tercih edilmektedir.

MyBulletin Board (MYBB): Mybb diğer ücretsiz rakiplerine oranla daha kolay ve kullanışlıdır. İlk çıktığı yıllarda karşılaştığı problemleri güncellemelerle kapattı ve SEO hamleleri ile pek çok rakibini geride bıraktı. Geniş bir yardım ağı, eklenti ve tema desteği bulunmaktadır.

PhpBB (Php Bulletin Board): Forum sistemleri arasında oldukça eski olan PhpBB güvenliğe büyük önem vermiştir. Sağlam bir güvenlik sistemi bulunduğu için genelde sık saldırı alan siteler tercih etmektedir.

PhpKF (Php kolay forum): Türk yapımı olan sistem tek sayfalık bir tanıtım sitesinden, haber, alışveriş, blog gibi daha karmaşık sitelere kadar her yerde kullanılabilecek kadar özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir. Kullanımı oldukça kolaydır. Rakiplerine göre hızlı olan bu içerik yönetim sistemi tamamen sıfırdan Türkler tarafından geliştirildiği için destek konusunda da sıkıntı yaşamayacaksınız. phpKF-CMS bağımsız biçimde çalışır, eğer istenirse Forum ve Portal sisteme entegre edilebilmektedir.

bbPress: Ücretsiz WordPress tabanlı bir forum yazılımıdır. WordPress ve forum yazılımını entegre etmek istiyorsanız bu eklentiyi WordPress scriptinize yükleyerek kolayca halledebilirsiniz.

Cotonti: Cotonti, içerik yönetim sistemlerinin özelliklerini ve framework sistemlerinin esnek yapısını birlikte sunar . Kullanıcı hesapları, dosya yönetimi, sayfa yönetimi ve topluluk araçları gibi bir çok özelliği olmasına rağmen, basit modül ve eklenti yapısı ile sitenizi kolaylıkla geliştirebilirsiniz. Cotonti kendine özgü tema motoru sayesinde programcı olmasanız bile hızlı ve yorulmadan öğrenmenizi sağlar.

FluxBB (Flux bulletin board): Ücretsiz scriptler arasında yer aolan bu içerik yönetici sistem ülkemizde pek tanınmamaktadır. Farklı ve basit bir arayüze sahip olan sistem profesyonel olarak geliştirmeye de müsaittir. Hazır tema ve eklentilerini Türkçe sitelerde bulamasınız da yurt dışında yaygın olarak kullanıldığından yapancı destek sitelerinden temin edebilirsiniz.

Pbboard (Power bulletin board): PBBoard bir forum ve portal scriptidir. Tema ve modüller mevcuttur. Kaliteli bir formun sunduğu tüm imkanları sunmaktadır. Geniş bir kullanımı bulunmaktadır.

Vanilla: Türkçe formlar pek tercih etmese de bu script yapancı pek çok popüler site tarafından kullanılmaktadır. Scripti incelediğiniz zaman tema ve eklentiler ile oldukça kullanışlı hale getiriyorsunuz. Farklı görsel yapısı ile tercih listenizde yer alması gereken içerik yöneticilerindendir.

PunBB: PunBB sıkıcı veritabanı, web sunucusu ve uygulama kurulumu olmadan gelişen bir topluluk barındırmak için gerekli özellikleri sağlayan hafif bir tartışma forumudur.

miniBB: Ücretsiz açık kaynaklı başarılı bir forum olan script diğer rakipleri gibi devasa forumlardan biraz daha küçük projeler için tasarlanmıştır. Özellikle tartışma platformları için birebirdir.

XMB: XMB Forum yazılımı açık kaynak kodludur. Kurulumu ve kullanımı basi olan bu içerik yönetici scripti istediğiniz gibi özelleştirilebilirsiniz. Temalar ile istediğiniz görünümü verebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.