Hashtag Nedir Kısaca

Hashtag Nedir Kısaca

, işareti nasıl yapılır, anlamı nedir? Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile yalnızca isimler değil yabancı terimlerde dilimize yerleşmektedir. Teknolojiyi çok büyük oranda yurt dışından ihraç ettiğimiz için yabancıların kelimeleri de maalesef dilimize Türkçeleştirmeden yerleşmektedir. Türk Dil Kurumu ise bu konuda çok yavaş olduğu gibi dilimize yerleşen bu tip tek kelimeler yerine çok uzun kelimeler üretmektedir. Tabi ki dilimize daha önceden yerleşen bu yabancı kelimeyi de milletin dilinden atmak hiçte kolay değil…

Özellikle Twitter, instagram, pinterest gibi sosyal ağlarda gördüğümüz # işareti Hashtag anlamına gelmektedir. HashTag adı verilen bu işaret sosyal ağlarda belirli bir konuyu belirlemek ve ayrıştırmak amacı ile kullanılmaktadır.

Buna basit bir örnekle anlatacak olursak sosyal ağlarda yazı yazarken #AnahtarSözcük diye girdiğiniz zaman sosyal ağ # işareti konulduğu için bu anahtar sözcüğü otomatik olarak linke çevrilir. Bu linke tıklandığı zaman sosyal ağdaki bu anahtar sözcüğü içeren bütün yazılar zaman sırasına göre sıralanır. Böylece takipçiler kolaylıkla bu anahtar sözcüğü takip edebilir.

Hashtag yapmak istediğinizde gireceğiniz anahtar kelime birden fazla ise bu sözcükleri birleşik yazmalısınız. #Dijital teknoloji yerin #dijitalteknoloji olmalıdır. Aksi durumda ilgili sosyal ağ sadece ilk sözcüğü hashtag olarak algılayacaktır.

Klavyeden Hastang işareti yapmak için ALT + 3 tuşuna basmalısınız. Eğer karakter 3’ün alt kısmında değil de üst kısmında görünüyorsa o zaman klavyeden Shift + 3 tuşlarına aynı anda basmalısınız. Shift tuşu birçok klavyede yukarı ok simgesi ile belirtilmiştir.

ALT-3

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • rqzn:puahhah millet buraya hesabımı açın yazmış 200 iq...
  • mustafa:işlemcinin hızı 3.1 ama 2.50 de sabit kalmış. csgo...
  • zz:ben bilgisiyardanım...
  • ali kaya:listedeki isimler etikette sonraki sayfalarda tekr...
  • Ebru:Merhaba bende ayni durumu yaşıyorum acabildinizmi ...
  • Bilmiyor:Alabildinizmi hesabınızı geri...
  • Salih:Ya abi ya sifremi giremiyorum böyle şey olmaz ama ...
  • m.ç.:İntel Atom N450 1.66 ghz işlemci 160 gb sata hdd ...
  • Ebrar:Aynen bende eba bile açılmıyor hata kodu geliyor y...