HTML Nedir, Ne İşe Yarar

HTML Nedir, Ne İşe Yarar

kısa bilgi, HTML ne amaçla kullanılır? HTML kelimesi İngilizce HyperText Markup Language kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuştur. Anlamı ise Zengin Metin İşaret Dili olarak Türkçemize çevrilir. İnternet sitelerindeki her türlü bilginin düzenlenmesi, biçimlendirilmesi ve iletilmesi için geliştirilmiş bir programlama dilidir. Veriler kodlandıktan sonra bilginin aktarılması için http kullanılır yani Hyper Text Transfer Protocol, Türkça anlamı ise Hiper Metin Aktarım Protokolü’dür.

İnternet Sayfası Nedir

1980 yılında CERN’de görevli olan Tim Berners-Lee, CERN araştırmacılarının bilgilerini ve dokümanlarını birbirleriyle paylaşabilmeleri için bir sistem olması gerektiğini düşünüyordu. Bu yüzden prototip olarak ENQUIRE isimli sistemi önerdi.1989 yılına gelindiğinde internet tabanlı sistemin ilk temellerini yine aynı isim Tim Berners Lee attı.1990 yılında HTML işaretleme dilini geliştirmesinden sonra World Wide Web(WWW) sistemini kurdu ve buna dünya çapında ağ adı verildi. İnsanların bu sayfaları görüntüleyebilmeleri için birkaç tane web tarayıcı programı geliştirdiler. Web popülerliği ile beraber birkaç programcı yazılarla beraber resimlerinde kolayca görüntülenebileceği tarayıcılar geliştirdiler. Bunlardan biri de Marc Andressen adlı bir programcıydı; o daha sonraları dünyanın en iyi web tarayıcısı olarak ünlenen Netscape Navigator adlı yazılımı geliştirdi.

HTML sayfaları internet arayüzünün standartlarıdır. Bunlar günümüzde hareketli animasyonlar, sesler, videolar, oyunlar, interaktif online programlar ve daha pek çok içeriği gösterebilmektedir. İçerikleri barındıran web serverlardan anlık olarak kullanılmak üzere tarayıcılar tarafından alınıp gösterilir.

HTML dosyaları ilgili sunucunun depolama biriminde .HTML veya .HTM uzantısı ile saklanmaktadır. Yazdığımız html dosyaları aslında textlerden ibarettir. Yani yazdığımız html dosyalarını bir C ya da Pascal programında olduğu gibi bir derleyici ile derlememize gerek yoktur. Bir siteye girdiğimiz zaman bize görüntülenen ilk sayfa index.html, index.htm, index.asp, index.php ya da default.htm dosyalarından birisidir. Index dosyaları UNIX ve türevi sunucu sistemler, default.htm dosyasıda WinNT ya da türevi sistemler için giriş sayfası olur. Yukarıda saydıklarımın dışında uzantısı değişik birçok biçemdeki sayfalar da sunucu sistemin ayarları değiştirilerek giriş sayfası yapılabilir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • obedeay:instagramda fotoğraf lar üzerine nasıl link ekleni...
  • Volkan aras:Whatsapp üzerinden yazbilirmisiniz azerbaycandayım...
  • Davut Selek:Lütfen kapatılan Facebook hesabımın tekrar açılmas...
  • Davut Selek:Herkese kapalı olan gereksiz adlı bir sayfamda yas...
  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir