İnternet için Güvenlik Uygulamaları ve Eklentileri

İnternet için Güvenlik Uygulamaları ve Eklentileri

İnternette güvenlik ve gizlilik giderek daha fazla önem taşımaya başladı. Sürekli sizi izleyen casus botlar, hangi intenrt sitelerine giriyorsunuz. Alışkanlıklarınız nelerdir ve sizi çeşitli sitelere yönlendiren reklamlar. İnternet kullanımı yaygınlaştıkça E-Ticaret giderek daha fazla önem kazanmaya başladı. Ücretli bir takım programlar satılıyor ancak bunun için para ödemenize yada bilgisayar kurdu olmanıza gerek yok, gizliliğinizi ve güvenliğinizi sağlamak için basitçe yükleyebileceğiniz bir eklenti, uygulama yada kurulum gerektirmeyen bir program ile basitçe halledebilirsiniz.

Tor Browser – Güvenilir ve Anonim Web Tarayıcısı

Tor Browser internet tarayıcısı sayesinde sanal ağlarda anonim bir kişi olarak gezerek hem daha güvenli hem daha özgür bir internet deneyimine ulaşabilirsiniz. Tor sayesinde internette kimliğiniz ve ziyaret geçmişinize dair iz bırakmadan en güvenli şekilde gezebilirsiniz. İnternet tarayıcıları, anlık mesajlaşma servisleri, uzaktan yönetim araçları için tercih edilebilir. Ayrıca yasaklı sitelere de kolayca giriş yapmanızı sağlar. Tor, trafik analizi yaparak iletişimi takip etme işini zorlaştırmak için internet paketlerini birbirinden haberi olmayan yönlendiricilerden (router) geçiriyor. Bu sayede paketlerin izlediği rotayı baştan sona takip etmek zorlaşıyor. Tabi gizliliği sağlarken bazı şeylerden de ödün vermek gerekiyor; fazladan yönlendirmeler nedeniyle paketlerin aktarım hızı düşüyor.

Tor Browser, çevrimiçi güvenliğine ve gizliliğine önem veren bilgisayar kullanıcılarının internet üzerinde anonim olarak güvenli bir şekilde gezebilmesi ve internet alemindeki tüm engelleri ortadan kaldırarak gezinebilmesi için geliştirilmiş olan güvenilir bir internet tarayıcısıdır.

Tor Browser İndirme Linki: https://www.torproject.org

Bitmessage – Şifreli Mesajlaşma

Bitmessage, farklı bir kişiye ya da birçok kişiye şifreli mesaj göndermek için kullanılan bir P2P iletişim protokolüdür. Güçlü bir kimlik doğrulama sistemi kullanmaktadır. Konuşmaları depolayan sistemlere karşı korumalı veri iletişimi sağlar. Bitmessage mesajlarınızı şifrelerken göndereni ve alıcıyı tamamen anonim tutmaktadır. İletişim protokolü olarak BitCoin’e çok benzer bir aktarım sistemi kullanılıyor. Programın açık kaynak kodlu olması büyük avantaj sağlıyor. Bu sayede geliştiriciler güvenlik konusunda uzman olan herkesten yardım alabiliyor. Adres olarak uzun sayı ve harf zincirleri kullanıldığı için hızda aksamalar yaşanabiliyor ancak gizliliğiniz ve güvenliğiniz sağlamdadır.

Bitmessage İnidrme Linki: https://bitmessage.org/download/windows/Bitmessage.exe

Gibberbot –

Gibberbot, The Guardian Project’in Android kullanıcıları için geliştirdiği şifreli mesajlaşma uygulamasıdır. Dilediğiniz Kişiyle, dilediğiniz yerde güvenli bir şekilde sohbet edebilirsiniz. Facebook Chat, Google Chat ve daha birçok anlık mesajlaşma platformundan özgür ve sınırsız mesajlaşma yapabilirisiniz. Bir hesapla giriş yaptığınızda kişiler listenizi otomatik olarak almak gibi işleri kolaylaştıracak pek çok özellik sunuyor. Güzel yanı ücretsiz olmasıdır ve bağlantınız şifreli olduğundan kimse görüşmelerinizi gizlice dinleyemez. Mesajlar sistem hafızasında dahi tutulmadığından bilgi çalan uygulamalar dahi işe yaramaz.

Gibberbot İndirme Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=info.guardianproject.otr.app.im

DuckDuckGo – Güvenli Arama Motoru

Google arama motorunun sizim hakkınızda bir şeyler bilmesinden rahatsız oluyorsanız aramalarınızla ilgili kesinlikle hiçbir kayıt tutmayan bir arama motoru olan DuckDuckGo’yu kullanabilirsiniz. Tabi doğal olarak size özel arama sonuçlarını ve sizin için bir araya getirilen reklamları göremiyorsunuz. Trafik bilgisini de açık olarak sunan Duck Duck Go, arama sonuçlarını binden fazla kaynaktan topluyor. DuckDuckBot (kendi aracı) yanında Wikipedia gibi topluluk kaynaklı siteler, Yahoo! (through BOSS), Yandex, WolframAlpha, Yelp ve Bing gibi kaynaklara başvuruyor.

DuckDuckGo için Link: https://duckduckgo.com

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar