İnternet Sitelerinin Okunabilirlik Sorununu Düzeltme

İnternet Sitelerinin Okunabilirlik Sorununu Düzeltme

Web sitelerinin okunabilirliği ne kadar kaliteli olsa da size uygun olmayabilir. İnternet site tasarımcıları kendi sitelerini kullanıcıya uygun olacak şekilde tasarlarlar. Ancak gerek farklı cihazlardan dolayı gerekse ekran parlaklıklarının farklı olması nedeni ile siteler diğer kullanıcılara değişik gözükebiliyor. Bu nedenden dolayı da sitelerin okunabilirlik oranı da düşüyor. Ancak kullanıcı olarak sizin bu duruma müdahale şansınız bulunuyor. İster sitenin sade görüntüsüne bakabilir isterseniz sitenin rengini değiştirerek kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Web Sayfalarının Temiz Görüntüsü

Readability gerçekten çok parlak bir uygulama. Web sayfalarındaki dağınıklığı ortadan kaldırarak, kusursuz denilebilecek bir düzende karşınıza getiriyor. Ayrıca daha sonra tablet veya akıllı telefonunuzdan okumak üzere, temizlenmiş sürümünü kaydetmenize olanak tanıyor. Doğal olarak Android, İPhone ve iPad uygulamaları da bulunuyor. Bol bol okumalar yapıyorsanız, mutlaka kullanmanız gereken bir uygulamadır.

Readability Uygulaması
https://readability.com/apps

İnternet Sitelerinin Rengini Değiştirme

Gösterişli, parlak, ışıl ışıl web siteleri günümüzde hala var. Ne yazık ki içerikleri kaliteli olsa bile rahatça dolaşmak oldukça zor. Çünkü gözleri yoruyor. Bunun için Google Chrome ile uyumlu High Contrast eklentisini kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Kurulumun hemen ardından sitelerin rengi değişiyor. Burada siyah veya beyaz zemin şansınız var. Eğer siyah arka plan sevmiyorsanız, metinlerdeki kontrast değerini artırıp, arka planı beyaz olarak bırakan profili de kullanabilirsiniz.

Google Chrome High Contrast Eklentisi
https://chrome.google.com/webstore/detail/high-contrast/djcfdncoelnlbldjfhinnjlhdjlikmph