JPG Nedir Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

JPG Nedir Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

resim formatı sürekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Yanlızca bilgisayar kullanıcılarının değil dijital fotoğraf makinesi, Cep Telefonu gibi fotoğraf çekebilen cihazları kullananlarında sıkça karşısına çıkan resim formatı niçin bu kadar yaygın biçimde kullanılıyor. kullanıcılara ne gibi avantajları ve dezavantajları sağlıyor işte ayrıntılarıyla resim formatı;

JPG kelimesinin açılımı İngilizce Joint Photographic Experts Group (Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu) olduğunu görürsünüz. Joint Photographic Experts Group tarafından geliştirilen JPG dosya formatı fotoğraflar için geliştirilmiştir. JPG tıpkı RAR dosyalarının yaptığına benzer bir sıkıştırma algoritması kullanarak resim dosyalarını sıkıştırır. Bu biçim, 1994 yılında ISO 10918-1 adıyla standartlaşmıştır.

JPG formatında karolar şeklinde bir sistem bulunmaktadır. / JFIF formatı, web için gerçekten de başarılı bir depolama ve veri transfer yapısına sahiptir. Çünkü bu işi yapan GIF formatı sadece 256 rengi desteklediğinden fotografik imajlarda yetersiz kalmaktadır. PNG resim formatı ise görüntü kalitesi çok daha iyidir fakat web için yeterli boyut optimizasyonunu yapamadığı için büyük boyutlu resimler ortaya çıkmaktadır. Bu da fotografik resimlerin web için kullanılacağı durumlarda da ’i kullanışlı ve tercih edilir bir format haline getirmektir. Dosya içinde tekrar eden kısımları bulup ortadan kaldıran JPG, karolar sistemiyle görselden çıkartılan kısımlar büyük yer kazandırıyor.

Görsel öğrenin kalitesinde JPG ile biraz düşüş yaşanmaktadır.Ancak buna karşılık olarak megabayt (MB) seviyelerine ulaşan bir Bitmap dosyası JPG’ye dönüştürüldüğünde kilobayt (KB) seviyelerine kalitesini çok fazla etkilemeden küçültebilirsiniz.
Profesyoneller için uygun olmayan bu format kalitede kayıplara yol açtığı için tercih edilmiyor.Bunun yanı sıra her düzenleme ve kayıt işleminde görsel, kalitesinden bir şeyler daha yitiriyor. Keskinliğini kaybetmesi ve bulanıklaşması, fotoğraf sanatçılarının fotoğrafları için pek istemediği bir şey.

JPG, özellikle doğa görüntüleri gibi yüksek frekanslı bileşenleri görece önemsiz görüntüleri çok az görsel kayıpla, kayıpsız sıkıştırma yöntemlerinden çok daha yüksek verimle sıkıştırabilir. Ancak, çizimler ya da keskin hatlı cisimler içeren görüntülerde sıkıştırma miktarı arttıkça keskin hatların etrafında dalgalanmalar görülür.

JPG resim formatındaki dosyaları piyasadaki tüm resim editörleriyle görüntüleyebilirsiniz.

JPEG ile JPG dosya biçimi aynı şeydir. zaman zaman bununla ilgili sıkıntılar yaşanabilir bunu sebebi Windows dosya uzantısı üç harfli olmalıdır. Eğer dosya uzantınız JPEG ise uzantısını JPG olarak değiştiriniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

 1. melisa dedi ki:

  iğrenç olmuşş ödevim var ayriyetten yazılım var ve internetin ingilizce dezavantajlarını istiyorum yhaaaaaaa i.ğ.r.e.n.ç. ÇILDIRICAMMM!!!

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • rqzn:puahhah millet buraya hesabımı açın yazmış 200 iq...
 • mustafa:işlemcinin hızı 3.1 ama 2.50 de sabit kalmış. csgo...
 • zz:ben bilgisiyardanım...
 • ali kaya:listedeki isimler etikette sonraki sayfalarda tekr...
 • Ebru:Merhaba bende ayni durumu yaşıyorum acabildinizmi ...
 • Bilmiyor:Alabildinizmi hesabınızı geri...
 • Salih:Ya abi ya sifremi giremiyorum böyle şey olmaz ama ...
 • m.ç.:İntel Atom N450 1.66 ghz işlemci 160 gb sata hdd ...
 • Ebrar:Aynen bende eba bile açılmıyor hata kodu geliyor y...