Microsoft Akademik Çalışmalar Projeler

Microsoft Akademik Çalışmalar Projeler

Microsoft Research (MSR) tüm dünyada 1000 adet çalışana sahip. Bunlardan 150 tanesi ünlü Cambridge Üniversitesi’nin zeminindeki üç kattan oluşan laboratuvarda çalışmalarını sürdürüyor. Yöneticileri Ken Woodberry laboratuvarın son kullanıcıya yönelik ürün geliştirme çalışmaları yapmadığını, çoğunlukla bilgisayar bilimleri ve matematiksel konular üzerinde akademik araştırmaların gerçekleştiriliyor olduğunu belirtiyor. Gelecekte çeşitli kullanım senaryoları için özelleştirilmiş kol saati formundaki hareket algılayıcıların hayatımızda yer alacak gibi görünüyor.

Üniversite ortamında yer alan bir laboratuvarda bu tür çalışmaların sürdürülmesi oldukça mantıklı. Firma akademik dünyada da varlığını hissettirmek ve çeşitli çalışmalarla hamle yapabilme yeteneğini geliştirmek durumunda. Akademik dünyada önemli çalışmalara imza atmak ve çeşitli yayınlar çıkarabilmek önem teşkil ediyor.

Microsoft’un araştırma departmanı firmaya inovasyon kazandırıyor ve firmanın sektördeki büyük oyuncular arasında yer almasında rol oynuyor. Bu çalışmalar büyük firmaların iddialarını sürdürebilmeleri açısından olmazsa olmaz konumda yer alıyor.

Yönetici Woodberry çalışmalar için işe kabul edilmek İsteğinde olan insanların büyük ses getirecek çalışmalara imza atmak için hevesli olduklarını, ancak bu hedefin sonuçları bir şekilde firmanın çeşitli sorunları için çözüm niteliğinde olabilecek doğrultuda gerçekleştirilebileceğini belirtiyor. Araştırmalar firmaya engin deneyim ve birçok konuda nitelikli uzmanlar kazandırıyor, bu deneyim kısa sürede hayata geçirilip değerlendirilemese de uzun vadede şirkete önemli katkılar sağlayacağının farkında olduklarını ifade ediyor.

Microsoft’un arama motoru konusunda rakiplerine oranla hamle yapmakta biraz geç kaldığı kabul ediliyor. Fakat araştırma departmanında yapılabileceklerin kavranmasıyla birlikte bilgisayar bilimleri konularında elde edilen deneyim ve uzmanlık Bing arama motorunun kullanıcılara sunulmasında büyük rol oynamış görünüyor.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.