Siteden Çekilen Resimler Nasıl Engellenir

Siteden Çekilen Resimler Nasıl Engellenir

Ülkemizde Web yazarları bir hayli çoğaldı sayıları gittikçe artan blog yazarlarının en büyük şikayetleri sayıları hızla artan içerik kopyalayıcıları siz yazın resimlerle linklerle süsleyin birkaç tıklama ile hepsini başka siteye aktarsınlar bide resimlerinizi kodlarla çağırarak sizin para vererek aldığınız hostinginizin trafiğini harcasın ama bunu .htaccess ile hiçbir eklenti kullanmadan halledebilirsiniz.

Google kopya içeriklere karşı önlem almaya çalışıyor ancak bunla baş edemiyor her ne kadar yazıyı ilk yazan kişiye daha fazla itimat etse de sizden yazılarınızı alan kişinin sitesi google da sizden önce index’leniyorsa sizin üzerinizde de çıkacaktır. Hatta bu durumda içerik hırsızı olarak Google sizi görecektir. Çünkü daha geç index’lenmiş olacaksınız.

(İçerik hırsızlığını önlemek istiyorsanız bu konu ilginizi çekebilir)

.htaccess dosyanıza ekleyeceğiniz bazı kodlarla  başka sitede çıkan resimleriniz yerine sizin istediğiniz bir resmi gösterebilirsiniz. Böylelikle aylık trafiğiniz, web alanınız başkaları tarafından kullanılmamış olur. kendinize güzel bir resim hazırlayın içine de örnek olarak Bu konu www.DijitalTeknoloji.Net adresinden alınmıştır, çalınmıştır yaratıcılığınızı konuşturun

Şimdi kodları nasıl kullanacağınızı anlatalım;

Aşağıdaki kodu serverınızın ana dizininde bulunan .htaccess dosyanızın içerisine yapıştırın eğer .htaccess dosyanız yoksa siz bu isimde bir dosya oluşturup serverınıza gönderin. “site adresiniz” yazan kısma kendi sitenizi yazın ve yasak.jpg yerinede de başka sitelerde görünmesini istediğiniz resim yolunu yazın hepsi o kadar.

Dikkat:  .htacsess dosyanı ftp programı tarafından gösterilmiyor olabilir. Emin olabilmek için panelden bakınız. Kodlar daha önce denendi ve çalışıyor ancak yapacağınız herhangi bir hatadan dolayı sitenize gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı www.Dijitalteknoloji.Net hiçbir sorumluluk kabul etmez. .htaccess dosyasının yedeğini almayı unutmayınız.

kodlar;

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(.+\.)?www.siteadınız\.net/ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !google. [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !search?q=cache [NC]
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/yasak.jpg$
RewriteRule .(gif|jpg|png|mp3|swf)$ /yasak.jpg [NC,L]