Tarayıcıda GIF İçeriklerinin Otomatik Oynatılmasını Engelleme

Tarayıcıda GIF İçeriklerinin Otomatik Oynatılmasını Engelleme

Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox internet tarayıcılarında GIF animasyonlarının otomatik olarak oynatılmasını engelleyebilirsiniz. Bir web siteye girdiğinizde site içerisinde bulunan GIF animasyonlar ve reklamların içerisinde olan animasyonlar hareket etmeye başlar. Bu durum zaman zaman dikkat dağıttığı gibi bant genişliğinizi sömürür. Web sayfalarının yüklenmesini geciktirir. Ancak bu durumu engellemekte elinizde, güncel web tarayıcılarında bu tür içeriklerin otomatik yürütülmelerini engelleme imkanınız bulunuyor.

Internet Explorer Otomatik GIF Oynatma Nasıl Kapatılır

Internet Explorer’da bunu yapabilmek için tarayıcıyı çalıştırın, “Araçlar” menüsünden “Internet Seçenekleri” ne erişin. “Gelişmiş” sekmesini görüntüleyin ve aşağı doğru kaydırma yaparak “Multimedya” bölümünü bulun. “Web sayfalarındaki animasyonları oynat” kutucuğunda ki işaretlemeyi kaldırın ve “Tamam” butonuna tıklayın. Bazı tarayıcılardan dolayı Internet Seçenekleri bölümünü bulamayabilirsiniz. Bunun için Denetim Masası’na girip Internet Seçenekleri ayarlarına ulaşabilirsiniz.

Google Chrome Otomatik GIF Oynatma Nasıl Kapatılır

Google Chrome’da GIF dosyalarının otomatik yürütülmesini engelleyen bir seçenek bulunmuyor. O nedenle GIF Blocker (https://chrome.google.com/webstore/detail/gif-blocker/oekejgakomlgjhglcknafljncaibhbpa) benzeri bir eklentiden yardım almanız gerekecek. GIF Blocker internet sitelerinde yer alan gömülü GIF animasyonlarını doğrudan engelliyor. Animasyonları görüntülemek için üzerine tıklamanız yeterli oluyor.

Mozilla Firefox Otomatik GIF Oynatma Nasıl Kapatılır

Mozilla Firefox’ta GIF’lerin otomatik yüklenmesini engellemek için “about:config” sayfasından “image.animation_mode” ayarını düzenlemeniz gerekecek. image.animation_mode  seçeneği  hareketli gif resimlerinin tarayıcı tarafından nasıl ele alınacağını belirler. Bu seçeneğin kabul ettiği üç değer vardır.

  • none – Tüm animasyonları engeller ve statik bir resim gösterir.
  • once – Animasyonu bir kez oynatır ve daha sonra durur.
  • normal (default) – tekrar tekrar hareketli resmi yeniden çalıştırır ve oynatır.
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.