Web Sitesini Hangi Ekran Çözünürlüğüne Göre Tasarlanmalı

Web Sitesini Hangi Ekran Çözünürlüğüne Göre Tasarlanmalı

İnternet sitenizi hazırlarken hangi ekran çözünürlüğüne göre hazırlamanız gerekiyor? Artık günümüzde cep telefonları, tablet bilgisayarlar, notebook ve masaüstü bilgisayarlar hatta televizyonlar olmak üzere pek çok cihaz ile internete girilebiliyor. Web tasarımcılarının en büyük sıkıntılarından biride yapmış oldukları web sitelerin her cihazda farklı gözükmesidir. Siz notebook için tasarlarsınız ancak piyasada pek çok notebook çeşidi bulunuyor bu nedenle tasarımınızı yaparken tüm çözünürlük çeşitlerinde test etmeniz gerekiyor.

Siteyi Tasarlarken Ekran Çözünürlüğü Ne Olmalı

Bu sorunun cevabı aslında yine sizde saklı çünkü sitenizin istatistik bilgilerinden yola çıkmanız gerekiyor. Bunun için Google Analytics hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hizmet ücretsizdir ve size site ziyaretçilerinizin hangi cihazlarla ve çözünürlüklerle geldiğinin bilgisi verir. Eğer siteniz henüz hiç yayında değilse tasarlayıp yayına sokacaksanız o zaman hedef kitlenize göre tasarlamanız gerekiyor. Örneğin telefon ve tabletlere yönelik uygulama sitesi yapıyorsanız yine bu cihazlarla sitenize giriş fazla olacaktır.

Cep telefonları 2.5 – 5.5 inç ekrana sahipken, Tabletler 7 – 10 inç boyutunda ekranlara sahip, Laptoplar 11 – 17 inç arasındayken masaüstü bilgisayarlar 27 inç ekranlara kadar kullanılmaktadır. Televizyonlar ise dev boyutlara ulaşmıştır. Bunun için sitenizi tasarlarken duyarlı Web tasarım yapmanızı öneririz. http://www.viewlike.us sitesine girerek internet sitenizin hangi çözünürlükte nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Sitenin DEVICES SCREEN SIZES bölümünden cep telefonu, tablet ve monitörlerin genişlik ve yükseklik piksel değerlerini görebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.