WordPress Allowed Memory Size Hatası ve Çözümü

WordPress Allowed Memory Size Hatası ve Çözümü

WordPress her geçen gün kendisini daha çok geliştirmekte ve daha geniş kitlelere hitap etmektedir. Tabi bunu yaparken de daha çok sistem kaynağı tüketmekte ve bu duruma ayak uydurmaya çalışan kullanıcılarda çeşitli hatalarla karşı karşıya kalmaktadır. WordPress yeni sürüme geçtikten sonra tasarım veya eklentilerle uğraşmanın dışında siteniz hit almaya başladığında Fatal error: Allowed memory size of … şeklinde hatalar silsilesi başlar. Bu durum ziyaretçilerin en gıcık olduğu durumdur. Sizin için büyük bir hit kaybı anlamına geliyor. Bundan kurtulmak için Memory limitinizi artırmanız gerekiyor. Birkaç alternatif yol bulunmaktadır.

1. Yol:
İlk olarak FTP programınızla sunucunuza bağlanıp “wp-includes/default-constants.php” kodunu açıyorsunuz burada aşağıda gördüğünüz resimdeki kısma geliyoruz. WordPress MU kullananlar 21. satırda ki kodu yükseltiyor, normal WordPress kullananlar ise 23. satırda ki kodu yükseltmesi gerekiyor. (128 veya 256 yapabilirsiniz.)

2.Yol:
Ftp programınızla sunucunuza bağlanıyorsunuz. .htaccess dosyanıza php_value memory_limit 128M satırını ekliyorsunuz. Burada 128M değerini kendinize göre ayarlayınız.

3. Yol:
Ftp programınızla sunucunuza bağlanıyorsunuz. Burada wp-config.php dosyasının içerisinde bulunan <?php kodundan sonra define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’128M’); kodunu ekliyorsunuz.

4.Yol:
Bu yöntem ile FTP ile bağlanmadan bu sorunu halledebiliyorsunuz. WordPress admin paneline giriş yapıyorsunuz. Buradan Eklentiler – Yeni Ekle kısmına geliyorsunuz ve arama bölümüne “Memory Bump” yazıyorsunuz ve Memory Bump eklentisini yükleyip aktif hale getiriyorsunuz. Sorununuz çözülüyor.

Bu yöntemlerle sorununuz çözülmezse artık sunucunuz size yeterli gelmemektedir. hitiniz artıkça artık daha yüksek özellikli sunucuya geçmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.