WordPress Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

WordPress Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

WordPress tabanlı bir Web site sahibiyseniz Bounce Rate yani Hemen Çıkma Oranınından şikayetçiyseniz. Bu oranı düşürmek için bazı taktikler bulunuyor, fakat bazen bu taktiklerin hiçbiri işe yaramıyor. Google Analytics, sitenize giren bir kullanıcının girdiği sayfa ile son sayfa arasındaki sürenin uzunluğuna bağlı olarak sitede geçirilen zamanı hesaplar. Google Analytics’in hemen çıkma oranı size sitede geçirilen sürenin gerçek istatistiklerini vermeyecektir. Örneğin benzer yazılar veya bu konularda ilginizi çekebilir gibi kullanıcıları yönlendirmeye yönelik eklemeleri herkes yapamayabilir. Mesela One Page temalardan birine sahipseniz sadece bir sayfadan oluştuğu için hemen çıkma oranınız da çok yüksek olacaktır.

Hemen Çıkma Oranını Düşürme

Hemen çıkma oranı sitelerin yapısına ve içeriğine göre değişiklik gösterir. Örneğin bir blog ile oyun sitesinin hemen çıkma oranı bir birinden çok farklıdır.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı?

Google Analytics verilerine göre hemen çıkma oranlarının ortalamaları şu şekilde;

İçerik Siteleri: %40 – %60
Üyelik Siteleri: %30 – %50
Bloglar: %70 – %98
E-Ticaret Siteleri: %20 – %40
Servis Siteleri: %10 – %30

Bu oranlar size fikir verme açısından paylaşılmıştır. Bu oranlar her ne kadar gerçeği yansıtmasa da anormal bir durum varsa fark etmenize yarayacaktır.

Hemen Çıkma Oranını Düşürme Taktikleri

Rahatsız edici Pop-up’lardan uzak durun, bir çok kullanıcı bu durumdan pek hoşlanmaz. Açılan pencereye tıkladığı zaman sitenizden gittiği gibi aynı zamanda doğrudan sitenizi kapatmasına da neden olacaktır.

Ziyaretçileri aldatmaya yönelik başlık ve etiketlerden uzak durun, bazı içerik geliştiriciler bu yönteme sık başvurur. Bunun en büyük nedeni ise Hit sağlayabilmektir. Ancak kullanıcılar bu durumu hemen fark edecektir.

Kötü tasarlanmış bir Web sitesi yine ziyaretçileri uzaklaştıran faktörlerden biridir. İçeriğin dağınık olması, pencerelerin birbirine girmesi, yazı okunurluğunun çok kötü olması ve gözü yorması gibi daha pek çok etmen sayılabilir.

Site açılış hızı Google arama motorunun da önem verdiği faktörlerden biridir. Çünkü siteniz birkaç saniye içerisinde açılmazsa ziyaretçilerinizin %80’nine yakınını doğrudan kaybedersiniz.

Sitenin içerisini reklamlara boğmakta kullanıcıların hoşlanmadığı bir diğer faktörlerdendir.

Benzer içeriklerde sitenizin sayfa içinde gezinme oranını artıracaktır. Buda hemen çıkma oranını düşürecektir.

Reduce Bounce Rate Eklentisi İle Hemen Çıkma Oranını Düşürme

Bu eklenti sitenize gelen ziyaretçiyi Google Analytics’e belli saniyelerde bildirmeye yarar. Örneğin bir ziyaretçi sitenize ulaştı ve belli bir süre burada kaldı daha sonra sitenizi kapattı. İşte bu tip durumda hemen çıkma oranınız yükselir. Çünkü Analytics bu durumu ölçümleyemez. Reduce Bounce Rate eklentisi belli aralıklarla geri bildirim yaparak ziyaretçinin hala site olduğunu bildirir ve hemen çıkma oranınız doğru şekilde hesaplanır.

Eklentinin Özellikleri:

Google Analytics ile uyumlu
Eski ve yeni izleme kodları destekleniyor.
Üstbilgi ve altbilgi arasında kod yerleştirme seçimi
Bir sayfanın yüzde kaçının kaydırıldığını izleyebilme
Zaman sıklığını değiştirebilme
Maksimum izleme süresini ayarlama

Reduce Bounce Rate İndirme Eklentisi

https://tr.wordpress.org/plugins/reduce-bounce-rate/