WordPress için Site Türkçeleştirme Eklentisi

WordPress için Site Türkçeleştirme  Eklentisi

WordPress tabanlı web siteleri için geliştirilmiş olan Loco Translate adlı eklenti tercüme eklentisidir. Bazı tema ve eklentiler içerisinde PO veya MO uzantılı dosya bulundurur. Bu dosyayı bilgisayardan düzenleyerek Türkçeleştirme işlemi uyguluyorduk, Loco Translate eklentisi işte tamda burada devreye giriyor ve tema eklentilerinizin çevirilerini admin paneli üzerinden kolayca yapabilmenize imkan veriyor. Ayrıca, dizeleri ayıklama ve şablon oluşturma gibi geliştiriciler için yerelleştirme araçları da bulunuyor.

Loco Translate Eklentisinin Temel Özellikleri

– WordPress admin paneli içinde yerleşik çeviri editörü
– Doğrudan tema veya eklentinizde dil dosyaları oluşturun ve güncelleyin
– Çevirilebilir dizelerin kaynak kodunuzdan çıkarılması
– Sisteminizde Gettext’e gerek duymadan yerel MO dosyası derlemesi
– Yorumlar, referanslar ve çoğul formlar dahil olmak üzere PO özellikleri için destek sunar.
– Tıklanabilir kaynak kodu referansları ile PO kaynak görünümü
– Özel çevirileri kaydetmek için korumalı dil dizini
– Geri yükleme özelliğine sahip yapılandırılabilir PO dosya yedeklemeleri
– Yerleşik WordPress yerel kodları

Loco Translate Eklentisi Nasıl Kullanılır

Eklentiyi kurmak için ilk önce Admin paneline giriş yapıyorsunuz. Sol menüden Eklentiler sekmesi altında bulunan Yeni Ekle linkine tıklıyorsunuz. Eklentilerde Ara kısmına gelerek eklentinin adını Loco Translate yazıyorsunuz. Çıkan listeden eklentinin yanında bulunan Hemen Yükle linkine tıklayarak eklentiyi kuruyorsunuz. Eklenti yüklendikten sonra eklentiyi aktif hale getirmek için Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi çalıştırıyorsunuz.

Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra admin panelinden Loco Translate sekmesine tıklayın. Dil dosyalarını değiştirmek istediğimiz tema veya eklentilerin hemen altlarında hangi dil dosyaları mevcutsa otomatik olarak karşınıza çıkacaktır. İsterseniz bunlara düzenleme yapabilirsiniz. Eğer istediğiniz dil yoksa “New Language” linkine tıklayıp Türkçeyi veya eklemek istediğiniz dili seçiyorsunuz.

Dil dosyalarını temanın içinde yada dil dosyaları içinde seçebilirsiniz. Sonrasında çıkan bölümde ise değiştirmek istediklerinizi seçiyor ve alt tarafa Türkçe karşılığını yazıyorsunuz.

Loco Translate Eklentisi İndirme Bağlantısı
https://tr.wordpress.org/plugins/loco-translate/