WordPress için XML Site Haritası Oluşturucu Eklenti (Sitemap)

WordPress için XML Site Haritası Oluşturucu Eklenti (Sitemap)

WordPress web site sahipleri özellikle yeni başlayanların sorunlarından bir tanesi de site haritası oluşturmaktır. WordPress web sitelerinde site haritası oluşturmak için ister manuel bir şekilde kendiniz oluşturabilir isterseniz bir eklenti yükleyerek kolayca site haritası oluşturabilir ve arama motorlarının konularınıza kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece web siteniz arama motorları tarafında kolayca index’lenebilir ve arama sonuçlarında çok daha çabuk yer edindiğiniz gibi üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Wordpress Google XML Sitemaps eklentisi tamda bu işi yapıyor. Yeni bir içerik girdiğinizde bunu otomatik olarak Google’a göndermeniz için bir site haritası oluşturur. Site haritası sitenizin hızlı ve doğru bir şekilde indekslenmesi için temel araçlardan biridir. Bu eklenti sitenizin daha iyi indekslenmesi ve arama motorlarına yardımcı olacak özel bir XML site haritası oluşturacaktır.

Google, Bing, Yahoo, Yandex ve Ask.com gibi arama motorları yardımcı olacak özel bir XML site haritası oluşturacaktır. Böyle bir site haritası ile web sitenizin arama motorlarının örümcekleri tarafından ziyaretleri sırasında sitenizin tam yapısını görmek ve daha verimli bir şekilde sonuç almak için çok daha kolaydır. Google XML Sitemaps eklentisi tüm WordPress için oluşturulmuş sayfaların yanı sıra özel URL‘leri destekler.

Google XML Sitemaps Nasıl Kurulur

İlk olarak eklentiyi aşağıda vermiş olduğumuz linkten indirip yüklüyorsunuz. Daha sonra FTP programınız ile sitenizin bulunduğu hostunuza bağlanıyorsunuz. wp-content/plugins dizinine indirmiş olduğunuz dosyayı klasör halinde yüklüyorsunuz. Daha sonra WordPress admin panelinize giriş yapıyorsunuz ve Sol tarafta Eklentiler bölümün altında bulunan Yüklü Eklentiler linkine tıklıyorsunuz. Açılan sayfada yüklemiş olduğunuz Google XML Sitemaps eklentisini göreceksiniz. Etkinleştir linkine tıklayarak eklentiyi aktif hale getiriyorsunuz. Artık WordPress için XML Site Haritası Oluşturucuyu yüklemiş oluyorsunuz.

WordPress admin panelinizin Ayarlar sekmesi altında bulunan XML-Sitemap linkine tıklıyorsunuz ve açılan sayfada;

Normal bir XML dosyası oluştur (dosya isminiz.xml)
Gzip ile sıkıştırılmış bir dosya oluştur (dosya isminiz.xml.gz)

Seçeneklerine tıklıyor ve sayfanın alt bölümünde bulunan Seçenekleri Güncelle butonuna tıklayarak site haritanızı oluşturabilirsiniz.

Google XML Sitemaps İndirme Linki: http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar