iPhone 3G

iPhone 3G

Apple’dan Tim Cook, geçen ay iPhone 3G’nin 22 Ağustos’ta 20 ülkede daha satışa sunulacağını açıklamıştı. Türkiye, bu 20 ülke arasında yer almıyor. Peki, iPhone bize ne zaman gelecek?

iPhone 3G Türkiye’ye ne zaman gelecek?
Vodafone ve Apple’dan açıklama: iPhone 3G 2008 içerisinde Türkiye’ye gelecek.
Resimlerle: iPhone 3G ve uygulamaları
Video: iPhone 3G tanıtıldı
Vodafone, iPhone 3G’yi bu yıl içerisinde Türkiye pazarına sokacak.GSM operatörü Vodafone ile Apple, sabırsızlıkla beklenen iPhone 3G’nin 11 Temmuz’da Avustralya, İtalya, Yeni Zelanda ve Portekiz’de, 2008’in ilerleyen dönemlerinde de Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Yunanistan, Hindistan ve Güney Afrika’da piyasaya sunulacağını duyurdu.

iPhone 3G, iPhone’un çığır açan tüm özelliklerini birinci nesil iPhone’un iki katı hızlı 3G iletişim ağıyla, genişletilmiş lokasyon bazlı mobil hizmetlere yönelik dahili GPS’iyle ve Microsoft Exchange ActiveSync desteği içeren iPhone 2.0 yazılımıyla birleştiriyor ve kısa süre önce piyasaya sunulan iPhone SDK için hazırlanmış yüzlerce üçüncü parti programı destekliyor.

Vodafone ile Apple arasında sağlanan işbirliğiyle ilgili konuşan Vodafone Grubu Küresel Pazarlama Yöneticisi Frank H. Rövekamp, “Bu yaz Avrupa genelinde ve gelişmekte olan pazarlardaki müşterilerimize iPhone’u sunuyor olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Vodafone’un geniş, yüksek hızlı ve güvenilir şebekeleri, müşterilerinin iPhone’larında mükemmel bir internet ve iletişim deneyimi yaşayabilecekleri anlamına geliyor” dedi.

Apple Operasyonlar Üst Yöneticisi Tim Cook ise, “Vodafone’la çalışarak iPhone 3G’yi dünya genelinde 10 ülkeye sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bu çığır açan telefonu dünyanın dört bir yanında daha çok insanın kullanımına sunmak için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu.

Avustralya, İtalya, Yeni Zelanda ve Portekiz, 11 Temmuz’dan itibaren iPhone 3G’yi piyasaya sunacak. Diğer pazarlar da bu yıl içinde onları izleyecek. iPhone 3G Vodafone aracılığıyla hem kontörlü hem de sözleşmeli hatlarda kullanılabilecek ve yüksek değerde veri paketleri içerecek. Kesin lansman tarihleri ve ödeme planlarıyla ilgili ayrıntılar ilgili ülkelerdeki Vodafone şirketleri tarafından kısa süre sonra açıklanacak.

Vodafone’un iPhone 3G’nin sunulacağı bu 10 pazardaki müşterileri önümüzdeki günlerde internet üzerinden veya Vodafone satış noktalarından ön kayıt yaptırmaya başlayabilecek.

22 Ağustos’ta satışa çıkacağı ülkeler:

Arjantin – Telefonica ve America Movil
Şili – Telefonica ve America Movil
Kolombiya – Telefonicave America Movil
Çek Cumhuriyeti – O2
Ekvador – Telefonica ve America Movil
El Salvador – Telefonica ve America Movil
Estonya – Eesti Mobii Telefon
Guatemala – Telefonica ve America Movil
Honduras – America Movil
Macaristan – T-Mobile
Hindistan – Bharti Airtel ve Vodafone
Paraguay – America Movil
Filipinler – GlobeTelecom
Peru – Telefonica ve America Movil
Polonya – Orange ve Era
Romanya – Orange
Uruguay – Telefonica ve America Movil