Araç Modifiye Chip Tuning

Araç Modifiye Chip Tuning

Chip tuning enjeksiyon sistemine sahip benzinli araçlar ile elektronik sistemli turbo dizel motorlara uygulanan ateşleme sistemiyle ilgili bir düzenlemedir. ECU (Elektronik Kontrol) ünitesindeki chip üzerinde yapılan değişiklik ile tork artışı sağlayarak daha fazla güç ve performan üretilmesi işlemine chip tuning denmektedir. Chip tuning uygulaması ile yakıt tasarrufundan, motor gücü artışına kadar bir çok avantaj sağlanabilirken, maliyetinin yüksek olması ve uygulamadan geri dönüşün zorlukları gibi dezavantajlarda söz konusudur. Bu nedenle chip tuning uygulamasına karar verilmeden önce çok çok iyi düşünülmelidir.

Chip Tuning

Chip tuning uygulaması motor modifikasyonunun temel aşamalarından biridir. Enjeksiyon sistemli benzinli araçlar ile elektronik turbo dizel motora sahip tüm araçlara uygulanabilen chip tuning yakıt tüketiminden bir miktar taviz vererek % 10-15 dolayında tork ve beygir gücü artışı sağlamayı amaçlar. Yapılan bu işlem ile benzinli araçlarda yakıt az miktarda artırılırken turbo dizel motorlar da ise yakıt miktarı artırıldığı gibi gerekirse turbo basıncıda % 30-35 oranında artırılabilir. Bu nedenle turbo araca sahipseniz daha avantajlısınız. Peki bunu neden otomobil üreticileri fabrikada yapmıyorda biz sonradan yapıyoruz ? diyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi araç ne kadar çok yakarsa o kadar güç üretir. Ancak otomobil üreticilerinin en az yakıtla maximum güç elde etmeyi hedefledikleri için yakıt tüketimini minimum seviyeye indirerek ya aracın tork miktarından ya da beygir gücünden kaybederler. Eğer aracını seven biriyseniz ve güç artışı sağlamak istiyorsanız Chip Tuning uygulaması başlangıç olabilir. Chip Tuning uygulamasının en büyük dezavantajı 2-3 saat gibi bir sürede tamamlanırken geri dönüşün bazı araçlarda imkansız bazılarında ise çok zor olmasıdır. Bu nedenle bu modifikasyonu yapmadan önce ne istediğinize kesin olarak karar vermelisiniz.

Chip olarak bahsettiğimiz şey aracın beynidir ve bu beyine harcanacak yakıt miktarıda dahil olmak üzere herşey kodlanmıştır. Chip tuning uygulaması yapılırken iki şey göz önünde bulundurulur. Birincisi eğer aracın beyni yeniden programlanabilir nitelikte ise istenilen performansa göre yeniden kodlanır. İkincisi bu beyin yeniden programlanma niteliğine sahip değilse farklı bir beyin takılır. Tabiki bunların maliyeti de farklılık göstermektedir. Chip tuning uygulaması sonucunda her araçta farklı performans artışları gözlenebilir. Bu artış ortalama 8-20 HP arasındadır.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (6 Yorum)

 1. adem özkan dedi ki:

  özcan kardeşim araçta headers uygulamasına gidebilirsin maliyet sorun değil diyorsan düzgün bir turbo olayına da bakabilirsin chip tuningin benzinli araçlara pek faydası olmuyor

 2. hüseyn dedi ki:

  bende chip tunng yaptırmayı dşünüyorum.2004 opel vectra aracım var ve performansının ve beygir gücünün biraz daha artmasını istiyorum eğer deneyen taktıran varsa yardımcı olursa çok sevinrim.

 3. Anonim dedi ki:

  bende chip tuning yaptırmayı düşünyorum fakat bu konuda biraz kararsızım 2004 opel vectra aracım var eğer yaptıran veya deneyen varsa yardımcı olursa çk sevnrim.

 4. Ervat Şimşir dedi ki:

  Chip tuning yaptırmayı düşünüyorum marka olarak ne önerirsiniz ? Çevremdekiler superchips in iyi olduğunu söyledi yanlız yapan yer(http://www.btgmaslak.com) oldukça uzak kalıyor bana. Gittiğime değer mi yoksa başka marka önerileriniz var mı ?

 5. Ervat Şimşir dedi ki:

  Chip tuning yaptırmayı düşünüyorum marka olarak ne önerirsiniz ? Çevremdekiler superchips in iyi olduğunu söyledi yanlız yapan yer(www.btgmaslak.com) oldukça uzak kalıyor bana. Gittiğime değer mi yoksa başka marka önerileriniz var mı ?

 6. özcan kassara dedi ki:

  benin 1998 model bir slk 200 kom (192 ps) aracım var güç artırıcı ne tavsıye edersınız.ne oranda güç artışı olur.koun ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevınırım.
  fiyat da yazqarsanız ıyı olur

  iyi çalışmalra dılerım

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.