Elektrikli (Hibrid) Arabalar Nasıl Çalışır

Elektrikli (Hibrid) Arabalar Nasıl Çalışır

Dev otomobil firmaları peş peşe elektrikle çalışan otomobillerini piyasaya sürmeye başladı. Daha önce mazot, benzin gibi yakıtlarla çalışan otomobiller artık elektrikle çalışacak. Bu hızla devam ederse 2050 yılında dünyadaki petrol tükenmiş olacak, buda yakıtla çalışan motorlu araçların sonu demek oluyor. Bu yüzden firmalarda elektrikle çalışan motorlu araçlar üretmeye başladı. Günümüz teknolojisinin geldiği son noktaya bakacak olursak aslında geç bile kalındığını söylemek mümkün. Elektrikli arabaların benzin yerine elektrikle çalışan motorları bulunmaktadır.

Elektrikli araçlara Hibrid yani melez arabalarda denmektedir. Bu araçlara dışarıdan bakınca bu arabaların elektrikle çalıştığını anlaşılmamaktadır. Çünkü tasarım olarak benzinli araçların aynısı. Elektrikle çalışan arabalar tamamen sessiz bir şekilde çalışmaktadır. Bu arabalar benzinle çalışan arabalara göre havayı daha az kirletmektedir.

Elektrikle çalışan motor gücünü bir regülatörden alır. Regülatör de enerjisini şarj edilebilir bataryalardan alır. Bu nedenden dolayı bu araçlarda benzin deposu yerine dev aküler bulunur. Benzin motoru benzin boruları, egzoz borular, soğutma boruları ve emme manifoldu ile daha çok bir boru tesisatına benzer. Ama daha çok bir kablo şebekesi gibidir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir