3 Boyutlu Fotoğraf Nasıl Hazırlanır

3 Boyutlu Fotoğraf Nasıl Hazırlanır

3D fotoğraf nasıl yapılır, 3 Boyutlu fotoğraf yapmak için hangi program kullanılır? Şu sıralar sinemalarda 3B filmler oldukça revaçta. Biz de bu ay size nesneleri ekrandan dışarı çıkacakmış gibi göstermek için kullanılan yöntemlerden biri olan ANAGLYPH ile kendi 3D resimlerinizi nasıl oluşturacağınızı anlatacağız. İster film olsun ister de tek kare görüntü, üç boyut efekti için benzer teknikler kullanılıyor. Gerçi son dönem sinemalarda kullanılan yüksek teknoloji ürünü yöntemler kadar olmasa da kırmızı ve mavi filtre kullanılarak iki göze ayrı ayrı görüntü gönderip beyni kandırarak iki boyutlu resimleri üç boyutlu olarak algılamasına neden olan Anaglyph en sık kullanılan yöntemlerden biri. Üstelik maliyetleri de oldukça düşük. Gözlük yapımı için bir mavi bir de kırmızı kaliteli selefon kağıdı yeterli oluyor. Fotoğrafları ise Photoshop’ta basitçe oluşturmak mümkün. Sadece çekerken birkaç küçük ölçüye dikkat etmeniz gerekiyor.

Çekim Sırasında Nelere Dikkat Etmeli

Gerçekçi bir üç boyut efekti için yan yana iki fotoğrafın arasında 6-7cm (iki göz açılığı kadar) olması gerekir. Ayrıca nesneye 3-4m uzaklıktan çekmek en iyi sonucu verecektir. Bu efekt renkli fotoğraflar için de işe yarasa da en büyük etkiyi siyah beyaz fotoğraflarda gösterir. O yüzden Photoshop’ta açtıktan sonra “Image/Adjustments/Desaturate” uygulayabilirsiniz. Gözlüklerinize uygun bir etki yaratmak için kaydetmeden önce Photoshop içinde katman saydamlıkları ile de oynayabilirsiniz.

Sol göz için cyan

#00FFFF İlk önce sol göz fotoğrafını açın. Hemen üzerinde yeni bir katman daha oluşturun ve araç çubuğundaki renk seçici ile cyan rengini seçin ve SHIFT-F5 ile bu yeni katmanı boyayın.

Sağ göz için kırmızı

Negatifini alın Cyan katman üzerine sağ tuş ile tıklayıp çoğaltın (Dublicate Layer). Ardından “Image/Adjustments/Invert” ile tersine çevirin. Sağ göz fotoğrafını da katmanlara ekleyin.

Sıraya dizin

Katman sırası önemli Doğru göze doğru renk denk gelebilmesi için katman listesi yukarıdan aşağı doğru cyan, sol göz, kırmızı, sağ göz katmanları sırası ile olmalıdır.

Katmanları birleştirin

Screen katman modu Cyan katmanın katman modunu “Screen” olarak değiştirin ve üzerine sağ tuş ile tıklayıp “Merge Down” seçeneği ile alttaki katman ile birleştirin.

Katmanları birleştirin

Screen katman modu Kırmızı katmanın katman modunu da “Screen” olarak değiştirin ve üzerine sağ tuş ile tıklayıp “Merge Down” seçeneği ile yine alttaki katman ile birleştirin.

3B resmimiz hazır

Multiply katman modu Üstteki mavimsi katmanın modunu “Multiply” olarak değiştirin. Kırmızı/ Mavi gözlüğünüzü takıp kaydetmeden önce olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.