Arduino İle Sanal Ortamda Örnek Devre Yapımı

Arduino İle Sanal Ortamda Örnek Devre Yapımı

Arduino ile ilk devremizi sanal ortamda simülasyonunu yapacağız. En basitten yani başlangıç seviyesinden bir örnekler başlayacağız. Bu işlemi daha önce size nasıl ücretsiz üye olabileceğinizi anlattığımız tinkercad platformu üzerinden anlatacağız. LED yakma ve söndürme devresi yapacağız. İlk olarak ekranımıza breadboard, LED, direnç ve Arduino Uno kartını ekliyorsunuz. Daha sonra aşağıdaki devreyi kuruyorsunuz. Pinlerin üzerine geldiğinizde bağlantı için gerekli kabloların oluştuğunu ve istediğiniz gibi şekil verebildiğinizi görebilirsiniz. Ekrana taşıdığınız malzemeleri ekranın sol üst bölümünde yer alan döndürme ikonuna tıklayarak döndürebilir, yaptıklarınızı geri alabilir veya silebilirsiniz.

LED Yakma Devresi

Seçili devre elemanın özellik ya da değerini sağ üst köşede açılan pencereden değiştirebiliriz.

Direnç Değerini Değiştirme Ekranı

Devremize Arduino kartımızda bulunan 5V pininden +, GND pininden de – veriyoruz. Direncimizin değerini 330ΩΩ olarak değiştiriyorsunuz. 5V (+) bağlantısını LED’in eğik olarak görünen uzun bacağına (+) bağladığımızdan emin olun. Direncinizi LED’in + ya da – bacağına bağlamanız fark etmiyor.

Arduino Kontrollü LED Yakma Devresi

Simülasyonu Başlat butonuna tıkladığımızda LED’iniz yanacaktır. Burada yaptığınız uygulamada herhangi bir kod kullanmadık ve sadece – kartınızdan devreye voltaj verdik. Şimdi bu devreyi kod ile nasıl kontrol edebilirsiniz ona bakalım. Buradaki LED’i kod ile yakıp söndürmek için öncelikle devre tasarımında küçük bir değişiklik yapmanız gerekiyor. Daha önce LED’e vermiş olduğunuz + pinini Arduino kartımızda bulunan 7. Pine bağlamanız gerekiyor.

Daha sonra Code panelini açarak aşağıdaki kodları bloklar yardımıyla yada doürudan kod bloğunu yazarak simülasyonunuzu çalıştırın.

void setup()
{
  pinMode(7, OUTPUT);
}

void loop()
{
  digitalWrite(7, HIGH);
  delay(1000); // Wait for 1000 millisecond(s)
  digitalWrite(7, LOW);
  delay(1000); // Wait for 1000 millisecond(s)
}