Arduino Yazılımı İndirme ve Yükleme

Arduino Yazılımı İndirme ve Yükleme

Arduino bir Giriş – Çıkış kartı ve Processing – Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan bir fiziksel programlama platformudur. Kısaca mikrokontrolcü bir devredir. Kart üzerindeki mikrokontrolcü çipi bilgisayarınız ile programlayarak çıkış pinlerini kontrol edebilirsiniz. Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler geliştirmek için kullanılabileceği gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara da bağlanabilir. Basit devrelerde kullanabileceğiniz gibi daha karmaşık sistemlerde de kullanabilirsiniz. Arduino’nuzu projenizde ihtiyaç duyacağınız ek özellikler için hazır shield kartları ile birlikte kullanabileceğiniz gibi harici olarak kendi elektronik devrelerinizi kurarak hayal edebileceğiniz tüm projelerde kullanabilmeniz mümkündür.


Arduino yazılımı bir geliştirme ortamı (IDE) ve kütüphanelerden oluşur. Proje yapmaya başlamak için sürücü ve yazılımı kurmak gerekir. Yazılımı www.arduino.cc adresinden indirip kurabilirsiniz. Software menüsü altında bulunan Downloads seçeneğine tıklayın.

Arduino yazılım Windows kullananlar için “Windows installer” seçeneğini tıklayarak indirilir.

Bağış yapmamızı rica eden bir sayfa açılacaktır. Bağış yapmak istemiyorsanız alt bölümde yer alan “Just Download” butonuna tıklayarak indirme işlemini başlatıyorsunuz.

Kütüphane Nedir?

Kütüphane, özel bir işi yapmak veya bir aygıtı kullanılabilmek için gerekli özel kodların bir araya getirilip dosya halinde kaydedilmesidir. Bu kütüphaneleri yazacağımız programa direkt dahil etmek çok fazla kod karmaşasına ve hatalara sebep olur. Ayrıca hazır olarak kullanacağımız bu kodların detaylarının öğrenilmesi de gerekli değildir. Zaten Arduino’nun ortaya çıkış amacı, çok fazla elektronik ve programlama temeli olmayan kişilerin de bu projeleri yapabilmeleridir.

Kütüphane Dosyaları Nereye Yüklenir?

Kütüphane dosyaları Arduino IDE programını kurduğunuz klasör içinde bulunan “Libraries” klasöründe saklanır. Kütüphane dosyalarınızı klasör halinde buraya kopyalayabilirsiniz.

Bir başka seçenek de indirdiğiniz zip halindeki kütüphanenizi aşağıda yer alan görseldeki gibi eklemenizdir.

Taslak -> Library ekle -> .ZIP kitaplığı Ekle nereye indirdiyseniz kütüphanenizi seçin ekleyin.

Artık kütüphanemiz hazır. Sıra geldi kütüphaneyi projemize dahil etmeye. Bunun için Arduino programında Taslak -> library ekle -> Kütüphane ismi menüsünü izliyoruz.