Bilgisayar kullanıcılarının Bilmesi Gereken 15 püf Nokta

Bilgisayar kullanıcılarının Bilmesi Gereken 15 püf Nokta

İyi bir bilgisayar kullanıcısının dikkat etmesi gereken bazı altın kuralları sizler için derledik. Genelde bir çok kullanıcının bildiği basit şeyler ama yapmayı unuttuğumuz şeyler. Bu önerileri uygulayarak performansınızı artıra bilir ve bir çok güvenlik açığınızın farkına varırsınız. Şimdi bu altın kurallar nelermiş birlikte inceleyelim.


1- Anti-virüs ve Anti Spyware programlarınızın yeni sürümler olduğundan emin olun: Her gün güncellemek üzere ayarlayın ve haftada en az bir kez de tam sistem taraması yapın.

2- Kullandığınız Anti-virüs, Spy-ware programının orijinal olup olmadığından kesinlikle emin olun zira sahte programlarla dolandırıcılığa uğrayabilirsiniz.

3- Bedava sitelere dikkat: Dosya paylaşım sitelerinden ücretsiz müzik, film ve oyun indirmek sisteminizde ‘başkalarının girebileceği’ delikler açar. Kendinizi sağlama alın ve güvenilir siteleri kullanın.

4- Bilgisayarınız donduğunda veya yavaşladığında yeniden başlatmayı deneyin ısınmış olma ihtimaline karşı birkaç dakika soğumasını bekleyebilirsiniz.

5- Güçlü şifreler kullanın: İnternette dolaşırken kayıt olmanızı isteyecek sitelere verdiğiniz şifrelerle banka şifreniz kesinlikle aynı olmamalı kırılmasını yada çözülmesini istemediğiniz şifrelerde harf, sayı ve mutlaka karakter kullanarak güçlü bir şifre oluştura bilirsiniz.

6- Wi-Fi kullanırken bir kez daha düşünün: Dışarıda herhangi bir yerde e-postalarınızı ya da banka hesaplarınızı kontrol etmeniz gerçekten gerekmiyorsa, etmeyin. Halka açık bir ağı kullanırken, network şifrelendirilmiş bile olsa, yakınlarınızdaki bir hacker şifrelerinizi ele geçirebilir.

7- Sisteminizi yılda bir kez yenileyin.

8- Fazla merak iyi değildir: size gelen her maile inanmayın. Size gelen maile inanıp arkadaşlarınıza yolladığınızda hackerlar istediğine ulaşmış olacaktır.

9- Bilgisayarınızı servise yada tamirciye götürdüğünüzde hangi işlemleri yaptığınızı kesinlikle doğru şekilde anlatın bu size zaman kazandıracaktır.

10- Kabloları kontrol edin: Bir sorun olduğunda kablonun yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol etmekte fayda var.

11- Tedbiri elden bırakmayın: Bilgisayarınıza virüs bulaşması yada sisteminizin arızalanması durumunda bilgilerinizin yok olabileceğini unutmayın. Bilgilerinizi harici bir hard disk veya cd, dvd gibi bir yerde yedeklemeyi unutmayın.

12- Tanımadığınız kişilerle dosya alışverişi yapmayın ve kimden geldiğini bilmediğiniz mailleri açmayın.

13- İnternette dolaştığınız zaman her şeyin bilgisayar tarafından kaydı tutulduğunu unutmayın. Sık sık internet dosyalarını silmeyi unutmayın.

14- Bilgisayarınızın güncelleştirmelerini yapmayı unutmayın böylece sistem açıklarınızı kapatmış olacaksınız.

15- Sık sık disk birleştiricisi ve hata denetimi yaptırın böylece daha hızlı bir sisteme sahip olacaksınız.