Elektrikli ‘Mini’ yollara çıkıyor

Elektrikli ‘Mini’ yollara çıkıyor

Benzin fiyatlarının tavan yaptığı, küresel ısınmaya halen bir çare bulamadığımız günümüzde otomobil üreticileri de artık çevre dostu otomobiller üretmeye başladı. Elektrikle çalışan Mini E Performansıyla da göz dolduracağa benziyor.

   Gelecek ay Los Angeles oto fuarında sergilenecek iki kişilik yeni modelin, sınırlı sayıda üretildiği ve yeni yılın başlarında Los Angeles, New York ve New Jersey’de seçilmiş müşterilere kiralanacağı duyuruldu. İlk etapta 500 adet olarak üretilen otomobil, satış kârına bağlı olarak Londra ve Münih gibi diğer şehirlerde de satılabilecek.

   Mini’nin elektrikli modelinde geleneksel Cooper ve Cooper S modellerinin gövde yapısına sadık kalındı. Kaputun altına monte edilen 204 hp ve 220 Nm torka sahip araç, sıfır emisyon kapasitesi sağlayan portatif elektrikli motor ve lityum-iyon akü teknolojisine dayanıyor. Önden çekişli araç, tek aşamalı helis dişli kutusu vasıtasıyla Mini’nin arka koltukları için ayrılan yere monte edilen lityum iyon akü kutusundan gelen enerji ile yol alıyor.

   Mini E’nin ağırlığı 260 kilogramlık aküsü de dahil bin 465 kilogram. Bu ağırlığa rağmen çevikliğini ve ataklığını kaybetmeyen otomobil 100 kilometre sürate 8,5 saniyede çıkabilirken, akülerin enerjisini koruyabilmek için son sürati 153 km/h ile sınırlandırılmış. 1000 wattlık enerji ile 7 kilometre yol alabilen araç, tam olarak şarj edildikten sonra yaklaşık 240 kilometre yol alabiliyor.
Mini E serisinin önden 9, yandan 5, arkadan 4 çarpma testinden geçirildiği ve Amerikan güvenlik tüzüğüne uygun olduğu bildirildi.

   Opsiyonlu olarak bir yıllığına elektrikli Mini E’yi kiralayanlar tüm servis, bakım ve yedek parça hizmetlerinden yararlanabiliyor. Kiralama sonunda araçlar karşılaştırmalı testlerden geçirilmek için BMW’nin teknik filosuna geri dönecek.
Zaman Online