Bilgisayarın IP Adresi Nasıl Resetlenir

Bilgisayarın IP Adresi Nasıl Resetlenir

IP adresleri bilgisayarlarınızın İnternet kimlikleridir. Bir çok kullanıcı bu adresleri kendi tayin etmezler bu adresler genelde bir çok kişide otomatiktir. İnternetteki Web sitelerinde DNS sunucuları da tıpkı IP adresleri gibi farklıdır. Mesela DijitalTeknoloji.Net adresine erişmek istediğinizde bu istek DNS sunucularına iletilir ve DNS sunucusu örneğimizdeki DijitalTeknoloji.Net adresinin DNS adresini tarayıcınıza iletir ve İnternet sayfasına girebilirsiniz. Tüm bu işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Sunucuların cevap verme sürelerine bağlı olarak saliseler içerisinde bu işlem tamamlanır.

Kullanmakta olduğunuz bilgisayar ile DijitalTeknoloji.Net adresine erişmek istediğinizde bu adımlar tekrar yaşanmaz çünkü Web sitenin DNS sunucu adresi artık bilgisayarınızın hafızasına alınmıştır. Zamanla hafızadaki DNS sunucu adresleri eskidiği için yada Web siteleri DNS adresi değiştirdiği için erişim problemleri yaşayabilirsiniz. Bu sorunu çözebilmek için bilgisayarınızın DNS hafızasını temizleyip IP adresinizi resetlemeniz gerekecektir.

Windows + R tuşlarına aynı anda basıyorsunuz ve çalıştır penceresi karşınıza çıkıyor. Bu ekrana CMD yazıp Enter tuşuna basın. Açılan ekrana sırası ile aşağıdaki komutları yazın.

ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit