Ekran Kartı için Overclock

Ekran Kartı için Overclock

  Ekran kartları işlemci (CPU) ve RAM overclock yapıldıktan sonra performansı bir nebzede olsa artar ama bu yeterli olmaya bilir. Ekran kartınızın performansını artırmak için işte overclock yöntemi. ekran kartı nasıl overclock yapılır incelemek için tıklayınız.

  Ekran kartları genellikle üzerinde kendi fanlarını bulundururlar. Bu fanlar ekran kartının overclock’suz çalışması esnasında çıkacak ısıyı atacak şekilde ayarlanmıştır. Overclock yapmanız halinde bu fan yetersiz kalabilir. Ekran kartı fanınıza güveniyorsanız overclock yapın. Soğutma işlemini daha etkili bir fan yada soğutucu takarak bu sorunu halledebilirsiniz.

  Ekran kartları nVidia ve Ati tabanlı olmak üzere iki çeşit ekran kartı var olabildiğince programsız manuel (elden) ayarlar yapabileceğiniz şekilde anlatmaya çalıştık şimdi overclock nasıl yapabilirsiniz onu anlatalım…

Ekran Kartı Nasıl Overclock Edilir?

  Ekran kartı iki şekilde overclock yapılır, Ekran Kartı Hafızası (Bellek) ve Ekran Kartı Grafik İşlemcisi GPU (Çekirdek) ayarlarında yapacağımız değişikliklerle performansı artıracağız. nVidia ekran kartınızı overclock etmek için ayrıca bir program kurmanıza gerek yoktur. Kurmanızıda tavsiye etmiyoruz. Sisteminizde donmalara neden olabilir. Görünüm ayarları altındaki Gelişmiş Penceresinde nVidia’nın kendine ait bir sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıkladığınızda sola açılacak menüde “Saat Frekanslarını” arayın işte buradan ekran kartınızı overclock yapabilirsiniz. Karşınıza iki seçenek gelecek, Çekirdek (Core) sizin Grafik (GPU) işlemcinizdir, Bellek ise Ekran Kartı hafızanızdır. Tavsiye edilen hem hafızayı hem de Çekirdek (GPU)’yu 5-10 MHz’ lik artışlarla sürekli test etmek, görüntü bozulursa overclock sınırını aştığınızı gösterir. Ama siz bu sınıra kadar zorlamayın ısıya tekrar dikkat çekmek istiyorum overclock yaptığınız takdirde olası bir arızada donanımınız garanti dışı kalacaktır bunu da unutmamanız gerekir.

  Eğer menülerden saat frekansı ayarlarına ulaşamadıysanız Başlat>Çalıştır ‘ a tıklayın. Gelen pencereye “regedit” yazıp “Enter”a basın. Karşınıza Windows Kayıt Defteriniz gelecek. Solda açılan menüden;
HKEY_LOCAL_MACHINE>SOFTWARE>NVIDIA Corporation>Global>NVTweak
NVTweak’ e sağ tıklayıp Yeni > DWORD seçin, ismine “coolbits” yazıp enter’a 2 kere basın, değerine de 3 girin, Tamam deyin. Kayıt defterini kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık siz de sola açılan menüde “Saat Frekansları” ‘nın eklendiğini göreceksiniz. Buradan siz de yukarıda anlatıldığı gibi overclock yapabilirsiniz.

  ATI ekran kartlarını overclock etme konusunda kendi içinde ayar imkânı veriyorsa ayrı bir program kurmayın, eğer bu imkânı vermiyorsa program kurarak ATI kartlarınızı da overclock yapabilirsiniz. Programın adı “RivaTuner”. Bu sayfaya giderek programı indirebilirsiniz.

 Bilgisayarınızı her açtığınızda ekran kartınıza overclock yapmalısınız. Bizim tavsiyemiz oyun veya yüksek çözünürlük gerektiren grafik programları kullanmıyor iseniz overclok yapmamanız. program yada oyun oynucağınız zamanlarda yapabilirsiniz amaç sistemi sürekli overclock ile çalıştırmamak…

Overclock nedir?

Overclock yararları ve zararları?

Soğutma ve Soğutma Çeşitleri

Overclock Terimler Sözlüğü

İşlemci (CPU) İçin Overclock

RAM (Bellek) için Overclock

Ekran Kartı için Overclock