Flash Bellek Veya Harici Diskinizi Ram Olarak Kullanma

Flash Bellek Veya Harici Diskinizi Ram Olarak Kullanma

Flaş bellek veya Harici diskinizi RAM olarak kullanabilirsiniz. Windows Vista Readyboost adlı bu özellik ile kolayca yapabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem çok basit USB belleğinizi kasaya takmak ve aşağıda anlattığımız birkaç işlemi sırası ile uygulamanız. Böylece bilgisayarında RAM sıkıntısı olanlar bir nebzede olsa bilgisayarlarını rahatlatabilirler.

Öncelikle ne kadarlık bir hız değişimi olacağından bahsedelim bu hız değişimi harddiskinizin RPM hız değerine ve flaş bellek veya harici diskinizin hızına bağlı olarak değişmektedir. RAM – MHZ hızı yüksek olan kişilerin çok fazla beklenti içersinde olmamalılar ancak düşük bir RAM – MHZ hızına sahipseniz sisteminizin hızlanmasına oldukça katkı sağlayacaktır.

İlk adım olarak Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları aşağıdaki gibi bir menü çıkacaktır. “Sistemi hızlandır” seçeneğini seçiyoruz.

flaşh 1

Microsoft belleğinizin 2 GB ve üstü olmasını öneriyor ancak daha düşük kapasiteli belleklerde kullanılabilir.

flaşh 2

Windows vista veya Windows 7 kullanıcıları için işlem bu kadar basit Windows Xp kullanıcıları için ek bir yazılım gerekiyor

Windows Xp için Flaşh Belleği Ram olarak kullanabilmek için öncelikle eboos programını indiriyoruz. Yükledikten sonra aşağıdaki gibi bir pencere açılacak takılı olan belleği seçiyoruz hepsi bu HDD hızınız rpm 7200 ise flaş belleğiniz USB2 ise hız olarak oldukça etkili olacaktır.

flaşh 3