Hosting Nedir? Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hosting Nedir? Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Bu bölümde hosting nedir ne değildir, hosting satın alırken nelere dikkat etmeliyiz ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz kullanıcıyı doğru ve önemli bilgilerle neler yapması gerektiğini anlatıcağız…

hosting

Hosting Nedir?

  Hosting (webhosting olarak da adlandırılmaktadır) web sayfasının ilgili bütün verilerin sayfalar, resimler, videolar, kodlar gibi daha birçok verinin saklandığı ve sürekli buradan yayınlanan sisteme verilen addır.
Hosting de dikkat etmeniz gereken en önemli şey Bandwidth (Bant Genişliği) hızınızdır. Hosting firmaları genelde yüksek Web Alanı vererip düşük Bandwidth verirler, kullanıcı buna aldanır düşük Bandwidth ile çok yüksek alana ihtiyacınız yoktur. Paketinizi seçerken yüksek hızlı Bandwidth seçmeye dikkat edin.

  Birçoğunuzun aklına geliyordur kendimiz evde kullandığımız pc ile hosting yapamaz mıyız? Tabi ki yapabilirsiniz. Ama 24 saat pc açık olması gerekir ve bağlantı hızınızın yüksek olması gerekir. Kapalı olması veya restart (yeniden başlattığınız) takdirde kullanıcılar web-sitenize ulaşamazlar.

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

  Bu iş için ayırabileceğiniz bütçeye karar verin. Kuracağınız web sitesinin gereksinimlerini belirleyin. Kaliteli bir hosting firması ve iyi bir fiyat için piyasa araştırması yapın.
Kesinlikle araştırma yapmada herhangi bir firmadan hosting satın almayın önce firma hakkında kapsamlı bir araştırma yapın. Kullanıcıların yorumlarına bir göz atın çıkan sorunlarda hosting firması sorunlara ne kadar duyarlı davranıyor bunlar sizler için önemli ayrıntılar.

  Web sitenizde kullanacağınız programlama diline karar verin. PHP ise lunix, ASP ise Windows hosting kullanmanız gerekecektir. HTML dilinde hem lunix hem de Windows hosting kullanabilirsiniz.

  MySQL gibi veri tabanı yönetim sistemlerine olan ihtiyacı belirleyin. Eğer MySQL gerekliyse, bunun Unix hostinglerde PHP ile hızlı ve uyumlu çalıştığını hatırlatmak isteriz.

1- Web sitesi hazırlamak için terimler sözlüğü, anlamadığınız karmaşık terim kalmasın.

2- Domain Nedir? Dikkat emeniz gerekenler ve püf noktalar nelerdir?

3- Lunix Hosting mi Windows Hosting mi Seçmeliyim?

4- Web Tasarımı İle İlgili Temel Bilgiler.

5- FTP Nedir? Nasıl Kullanılır?