Kurtarılmaz Şekilde Dosyaları Silme

Kurtarılmaz Şekilde Dosyaları Silme

Bilgisayarınızda barındırdığınız dosyaları silseniz dahi dosyalarınız tam anlamıyla kaybolmaz veri kurtarma programları sayesinde verileriniz kurtarılır bu zamanında bilgisayarınızda barındırdığınız özel Video, fotoğraf veya kişisel birtakım bilgileriniz bilgisayarınızı sattığınızda veya hurdaya verdiğinizde kolaylıkla başkalarının eline geçebilir. Dosyalarınızı tekrar kurtarılama şekilde silebilirsiniz bu sayede kişisel verileriniz kimse tarafından ele geçirilemez olur.

Eraser adlı açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz olarak dağıtılan bu program ile verilerinizi geri dönüşü olmayacak şekilde silebilirsiniz. Yapmanız gereken iş oldukça basit Eraser indirme sayfasına http://eraser.heidi.ie/download.php giderek bilgisayarınıza indiriniz.

Eraser programını bilgisayarınızı indirip kurduktan sonra silmek istediğiniz dosya veya klasörün üzerine gelerek sağ tık yapın ve Eraser seçeneğine gelin ve Erase yazısına tıklayınız ve dosyanız geri dönüşü olmayacak şekilde silinmiş olacaktır.

Eraser silme yöntemini yalnızca geri döndürülmesini istemediğiniz dosyalara uygulayınız. Dikkatli kullanmadığınız takdirde silip daha sonra pişman olduğunuz dosyaları geri döndüremezsiniz en basit haliyle bir dosyayı sildiğinizde geri dönüşüm kutusuna gitmektedir burada geri dönüşüm kutusunu boşalttığınızda verileriniz silinmektedir. Eraser ise doğrudan siler ve ekstra silinen dosyaları geri getirme programları ile de geri getiremezsiniz.

Eraser Programının Özellikleri:

Windows 2003, XP, Vista, ve 7’de boş alanı temizler

Fat32 ve NTFS dosya sitemleri ile uyumludur

Geri dönüşüm kutusu içeriğini güvenli siler

Görev zamanlaması oluşturularak kullanım imkanı sağlar. Elle çalıştırma, hemen çalıştırma ve zamanlama özellikleri vardır

14 farklı güvenli silme yönteminden birini kullanabilirsiniz

Tanımlanan her görev için farklı silme yöntemleri kullanılabilir

Windows Explorer içerik menüsüne eklenerek kolayca kullanılabilir

Kilitli ve silinmesine izin verilmeyen dosyaların kilitlerini açarak silmenizi sağlar.