Nvidia’nın DLSS mi Yoksa Amd’nin FidelityFx mi Daha İyi

Nvidia’nın DLSS mi Yoksa Amd’nin FidelityFx mi Daha İyi

DLSS Nedir? FidelityFx Nedir? DLSS ve FidelityFx karşılaştırması. Günümüzde oyunların kalite seviyesi o kadar arttı ki oyun ile gerçek hayattaki görüntü arasında neredeyse bir fark kalmadı. Tabi oyunların grafiklerini arşa çıkaran yeni teknoloji olan Rtx teknolojisidir. Bu teknoloji ilk olarak Nvidia tarafından 2000 serisi kartlarda çıkarmış, daha sonra AMD’de de 5000 serisi kartları ile RTX teknolojisini getirmiştir. Peki RTX nedir kısa anlatalım;

RTX oyundaki grafikleri, yansımaları, ince detayları daha belirgin ve daha kaliteli gösteren bir teknolojidir. Ayrıca RTX en büyük özelliklerinden birisi ise gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisidir. Güneş ışınlarının ya da oyundaki herhangi bir ışık süzmesinin daha gerçekçi bir şekilde yansıması ya da görülmesi RTX teknolojisi sayesinde oluyor. Bu ışık izleme teknolojisini en büyük örneklerinden olan oyun Minecraft RTX modudur.

Tabi fazla güçlü olan bu teknoloji çok fazla FPS düşüşüne neden olur. Kalite artıyor ama FPS çok düşüyo ve kullanıcılar RTX grafikleri ne kadar iyi yapsa da FPS bir o kadar düşmektedir. Bunu çözmek için markalar yeni bir optimizasyon yardımcı yazılım çıkarmaları gerekiyordu. İlk yardımcı FPS boost yazılımını Nvidia’da tarafından DLSS olarak çıkmıştır ve oldukça başarılı bir iş çıkarmıştır. Kalite hiç düşmeden FPS olduğundan daha yükselmiştir.

DLSS ve DLSS 2.0 olarak piyasa sürülmüş ve sadece 2000 ve 3000 serisi için getirilmiştir. Nvidia’nın RTX teknolojisi 1000 serisi kartlarındadır var ama DLSS olmadığı için çok optimizasyonlu değildir. Amd tarafında yeni çıkan teknolojisi olan Nvidia’nın DLSS teknolojisi gibi eski olmayan DLSS nazaran daha yeni olan FidelityFx Super Resoliton piyasa sürmüştür. FidelityFx, DLSS’ye rakip hatta kafa tutacak cinste bir teknoloji olarak seçilmiştir. DLSS bazı konularda FidelityFx fark attığıda görülebilir. Tabi şu anda bu teknoloji bundan çok çok daha iyi diğeri kötü diye bişey yok şuan bu iki teknolojide kafa kafaya ama bazı konularda Dlss bazı konularda FidelityFx daha iyidir. Yani şu anlık bu teknolojiler birbirleri üzerinde bariz bir üstünlük sağlayamamıştır.