Nvidia’nın RTX Teknolojisi Mi AMD’nin RTX Teknolojisi Mi Daha İyi

Nvidia’nın RTX Teknolojisi Mi AMD’nin RTX Teknolojisi Mi Daha İyi

RTX nedir? RTX teknolojisi ne anlama geliyor? Nvidia ve AMD RTX Karşılaştırma, RTX günümüzün en çok konuşulan teknolojisi unvanını almış durumda. Bu teknoloji nedir derseniz kısaca RTX teknolojisi;
Oyunlardaki grafikleri, yansımaları, ince detayları daha belirgin ve daha kaliteli gösteren bi teknolojidir. Ayrıca RTX en büyük özelliklerinden birisi ise gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisidir. Güneş ışınlarının ya da oyundaki herhangi bir ışık süzmesinin daha gerçekçi bi şekilde yansıması ya da görülmesi RTX teknolojisi sayesinde oluyor.

RTX Karşılaştırması


Bu teknolojiyi şu anda sadece iki firma yapmaktadır. Yakın bir zamanda İntel’de RTX destekli kart üreteceği yönünde çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Fakat zamanlama ile ilgili henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Hali hazırdaki üreticiler Nvidia ve AMD’dir. Bu iki markada RTX teknolojisi konusunda son derece başarılı bir iş çıkarmıştır. Her iki markada iyi iş çıkarttı diyebiliriz. Fakat gerçek zamanlı ışın izleme ve suyun üstüne yansımanın düşmesi konusunda AMD daha iyi olduğu söylenebilir. Tabi grafik konusunda ikisin arasında dev bir fark görülmemektedir. İki markada grafik konusunda güzel bir iş çıkarmıştır. FPS konusunda Nvidia, AMD’nin bir tık önündedir. Grafik tarafında başa baş ama FPS konusunda Nvidia daha iyi sonuç vermektedir AMD’ye nazaran. FPS (Frame Per Second) yani Saniyelik Görüntü Sayısıdır. Tabi FPS konusunda AMD çok düşük bir FPS mi veriyor. Hayır bazı oyunlarda FPS 50 altına düşebilir. AMD kartlarda FPS çok düşük değil genel anlamada oynanabilecek bir FPS sağlayabiliyor.