Özel Dosyaları Koruma Ve Saklama Programı

Özel Dosyaları Koruma Ve Saklama Programı

Bazı dosyalarınızı herkesin görmesini istemezsiniz. Hele ki bunlara her zaman ihtiyacınız oluyorsa bilgisayardan kaldırmanız da mümkün olmaz. Bu 3 yeni dosya saklama yöntemi ile sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ortak kullandığınız bir bilgisayarınız varsa özel dosyalarınızı meraklı gözlerden korumak sorun olabilir. Şifrelenmiş dosyalar her zaman merak uyandıracak ve kırılmaya çalışılacaktır. Dosyaların her zaman göz önünde olması problemdir. Sık sık ihtiaç duyduğunuz için bunları bilgisayardan kaldıramıyorsanız korumanın en iyi yolu onları gizlemekten geçer. olabilir Bunun için birçok farklı işlem uygulanabilir. Ancak bu yöntemler ne kadar bilinirse gizliliğiniz de o kadar tehlikeye girer. Dolayısıyla sürekli en yenilerini kullanmakta fayda vardır. Bu ipucunda anlatacağımız 3 yeni dosya gizleme yöntemi ile meraklı gözleri uzunca bir süre kişisel dosyalarınızdan uzak tutabilirsiniz.

Yöntemlerden iki tanesi için aynı firmaya ait küçük ve ücretsiz iki yazılıma ihtiyacımız olacak. Bunları sırası ile www.irongeek.com/downloads/officexmlsteg.zip ve www.irongeek.com/downloads/igstegtools.zip adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Üçüncü yöntem için ise http://sourceforge.net/projects/hide-in-picture/ adresinden indirebileceğiniz yazılım yeterli olacaktır. Windows komut satırınına hakimseniz bu üçüncü yöntemi komut satırı penceresi altından elle yapmanız da mümkün oluyor.

ADIM ADIM İPUCU

Adım 1: Paket içine saklayın

Yeni Office dosyaları bir nimet Aslında sıkıştırılmış birer paket olan docx ve xlsx dosyaları içine kendi dosyalarınızı da ekleyebilirsiniz. Bu yazılım dosya yapısının bozulmasını engelliyor.

Adım 2: Winrar ile geri alın

Paket içeriği Gizli dosyanız paket içinde yerini alıyor. Ancak dikkat edin bu dosyayı Office ile açtıktan sonra değişiklik yapıp tekrar kaydederseniz içindeki gizli dosyayı kaybedersiniz.

Adım 3: Resmin içine saklayın

En ufak bir değişiklik yok Resmin içine istediğiniz herhangi bir dosyayı bir şifre ile korunmuş şekilde saklayabliyorsunuz. Açmak için ise yine bu programa ihtiyacınız oluyor

Adım 4: Dosyaları birleştirin

Özel yazılıma gerek yok Yukardaki resimdeki gibi iki dosyayı birbirine ekledikten sonra uzantısını jpg yaptığınızda resim, mp3 yaptığınızda müzik dosyası haline dönüşecektir.

Adım 5: Metin içinde metin

Paravan mesajın uzunluğu önemli Gizli mesajınızı saklamak için her bir harfine karşılık 8 katı uzunlukta bir paravan mesaj yazmanız gerekiyor. Twiter’da sınırın 140 olduğunu unutmayın.

Adım 6: Gizli mesajı çözün

Anlamak için okumak yetmez Görünüşü ve okunuşu aynı olabilir. Ancak altında gizli olan mesajı öğrenebilmek için metni kopyalayıp bir de bu yazılım içinden bakmak gerekebilir