Photoshop ile Fotoğraflara Tazelik Katma

Photoshop ile Fotoğraflara Tazelik Katma

İlk imaj etkileyicidir. O yüzden fotoğraflara bazı uç müdahaleler yapmak gerekebilir. Oysa sağdaki orijinal fotoğrafımızı pahalı bir SLR’la çekilmiş olması bile kurtarmıyor. Sorun, başarılı bir kompozisyon ve yüksek teknolojinin uç sınırları mükemmel fotoğrafları garantilemiyor. Diğer taraftan tamamen doğal, hayli keskin fotoğraflar ciltte kimi bozuklukları beraberinde getirebiliyor.

Farklı Fotoğraflama

Bayan fotoğrafları söz konusu olduğunda doğal bir makyaj her zaman işe yarayacaktır. Eğer flash kullanıyorsanız kozmetik ürünlerin kullanımını ciddiye alın. Çünkü doğru ışık ayarları ve makyajın birleşimiyle çok daha yumuşak bir ten dokusu elde etmeniz mümkün. Ayrıca bu sayede çekimden sonra fotoğraf üzerinde gereksiz parlaklık işlemlerini temizlemekle vakit harcamayacaksınız. Tabii çekim yapmadan önce saçın durumunu da gözden geçirmenizde yarar var. Son olarak da çalışacağınız modelin kadrajını ayarlarken, yüz hatlarındaki asimetrik konumları, modelinizin yerini ve konumunu değiştirerek tecrübe etmeniz gerekiyor.

PC’de Düzenleme

Hile serbest! İş rötuşlara geldiğinde ilk işiniz güzel yerleri bozmak olmasın. Bunun yerine gözaltlarındaki karanlığı gidermeye ve kırışık dokuyu düzeltmeye yönelebilirsiniz. İlkin Photoshop’ta background katmanın bir kopyasını oluşturmak için [Ctrl]+[j] tuş bileşimini kullanın. Stamp ve soft brush ile buruşuklukları giderebilirsiniz. Düşük opacity değerleri kullanarak bu değişikliklerin etkisini daha gerçekçi kılabilirsiniz. Böylelikle yüz ifadesinde doğallık elde etmeniz daha kolaylaşacak. Alan düzeltme fırçasıyla rötuşlarınızı daha başarılı uygulayabilirsiniz. Seçeneklerden fırçanın açısını değiştirip keskinliğini azaltın. Böylelikle kaba değişikliklerden kurtulacaksınız. Akabinde Duplicate seçeneğiyle yeni bir katman oluşturun ve cildi Filter / Blur / Make softer ile daha da yumuşatın. Maske simgesine tıklayarak yeni bir maske katmanı oluşturun. [Ctrl]+[l] ile tersine çevirebilirsiniz. Fırça ile [B] beyaz önplanı boyayarak yüz kısmını açın. Daha sonra opacity değerini yavaş yavaş azaltın. “Level” değerlerini örneğin gözlerde yüksek kontrast elde etmek için, katmandaki soft light seçeneğini işaretleyerek artırabilirsiniz. Bir maske daha oluşturarak bu değişiklikleri belirginleştirin. Belirginleştirme işini beyaz fırçayla göz ve dudakları boyayarak yapabilirsiniz. Şimdi tüm katmanları Flatten layer seçeneğiyle birleştirip tüm fotoğrafa hafif bir Sharpen efekti verin.